Sváteční program na Vltavě: Promořeni Máchou aneb Máj 2.0
Na první květen jsme připravili pásmo Máj 2.0 – současné literární i hudební reflexe Máchova díla, nahlížející na slavnou báseň z různých perspektiv. Nenechte si ujít ani další pořady.
DALŠÍ PROGRAM NA VLTAVĚ
1. května
8:00
Zahrada lásky
Zapomenutá antologie milostných příběhů ve staré české literatuře.
9:00
Můj máj Vítězslava Nováka a Jaro Zdeňka Fibicha
Vítězslav Novák: Můj máj op. 20. Čtyři skladby pro klavír Sch 61. Hraje Igor Ardašev. - Zdeněk Fibich: Jaro op. 1. Skladba pro klavír H 3. Hraje Tomáš Víšek.
9:15
Bohdan Jelínek: Viděl jsem paní noci
Rozhlasová chvilka s verši českého pozdního romantismu.
13:30
Viktor Špaček: V tom přesvědčení jsem žil
Mohl to být večer jako každý jiný, kdyby u jeho dveří náhle nezazvonil milenec jeho ženy a nechtěl vědět, jak jí je. Z rukopisu autora připravil Dominik Mačas. Čte Michal Štěrba. Režie Jakub Doubrava.
17:00
Neznámé Čechy - Kokořínsko a pocta K. H. Máchovi
Rozhlasová cesta romantickou kokořínskou krajinou, která poskytla inspirující podněty k Máchovým nejznámějším dílům Cikáni a Máj.
18:30
Jan Němec: Možnosti milostného románu
Četba z knihy současného českého prozaika pojednává o jednom konkrétním vztahu i o vztazích obecně, o psaní v dnešním digitálním světě i o životě v jedné středoevropské zemi v 21. století. Účinkuje Ondřej Brousek.
19:00
Sedmé nebe s Robertem Nebřenským
Nejen láskou živ je umělec.
Když na jaře roku 1836 vlastním nákladem autora poprvé vyšel Máj Karla Hynka Máchy, nečekalo jej příliš vřelé přijetí. Květnová rozprava obrozenců nad dílem, tak jak se nám dochovala v recenzích a korespondenci, ho cejchuje jako epigonský, temný, zkrátka neodpovídající dobové úloze české literatury. Až literární generace druhé poloviny 19. století vyzdvihla Máchova génia, a čím blíže našemu věku, míra oslovení a inspirace jeho Májem zdá se stále sílí. Už dávno překročila hranice literatury a otevřela se dalším druhům umění, a to nejen v rovině interpretační.
V době, kdy přichází první máj, pamatuje Český rozhlas Vltava pravidelně ve svém vysílání na různá interpretační pojetí Máchovy proslulé lyricko-epické skladby. Na Máj z perspektivy současných tvůrců (literátů, interpretů i hudebníků), kteří z této skladby vyšli, jí se inspirovali, přetavili do jazyka, řeči nebo soudobé hudby, letos však nahlíží nový pořad Jakuba Doubravy Máj 2.0. Připomíná například básnickou parafrázi Máje – Jám Lubora Kasala z roku 1997, poému Miroslava Wanka Máj z roku 2010 a její hudebně recitační podobu v rámci Wankovy spolupráce s bubeníkem Pavlem Fajtem nebo provedení v Národním divadle s hudbou Ondřeje Anděry ze skupiny WWW a Pavla Fajta a s recitací Davida Prachaře.
Přípravy pořadu poznamenaly události letošního jara zpočátku ochromujícím účinkem. Nebylo vůbec jisté, zda se pořad podaří natočit. To se ale nakonec díky vůli autora podařilo a virová férie vstoupila jako významotvorná složka i do samotného pořadu. Jakub Doubrava vystavěl z májovských fragmentů novou kompozici, důsledně dělenou podle Máchovy skladby, a současnosti v ní dal promluvit mimo jiné prostřednictvím facebookových statusů, kterými převyprávěl děj Máje Daniel Bohuslav. Máj 2.0 – podoba lásky za času korony. Byl pozdní večer, první máj…
Související
-
Čarovný tvůj Máj nás jímá... aneb Máchovský mýtus a kult
Co je tak výjimečného na tvorbě Karla Hynka Máchy a co o naší kultuře vypovídá způsob, jakým s jeho dílem i kultem zacházíme již po více než dvě stě let?
-
AUDIO: První máj na Vltavě. Po stopách Karla Hynka Máchy na cestě do Krkonoš
Letos na prvního máje jsme se vydali po stopách Karla Hynka Máchy na cestě do Krkonoš.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.