Jan Němec: Možnosti milostného románu

O jednom konkrétním vztahu i o vztazích obecně, o psaní v dnešním digitálním světě i o životě v jedné středoevropské zemi v 21. století. Z knihy současného českého prozaika čte Ondřej Brousek. Premiéru poslouchejte on-line po dobu jednoho měsíce po odvysílání.

Účinkují: Ondřej Brousek, Anna Brousková
Připravila: Klára Fleyberková
Režie: Aleš Vrzák
Premiéra: 17. 4. 2020
Natočeno: v roce 2020
Hudební spolupráce: Jan Trojan
Zvuková mistryně: Jitka Kundrumová

Cenu Magnesia Litera, na kterou je nominován, si Jan Němec zatím nepřevzal, současná situace to nepřipustila. Možnosti milostného románu se ale z hledáčku mnoha čtenářů neztratily. Němec knihu vydal ve druhé polovině loňského roku a velmi brzy se z ní stal bestseller, o kterém se hodně mluví a píše.

Podobný osud stihl už jeho předchozí román Dějiny světla, od jehož vydání uběhlo už sedm let. Tehdy dvaatřicetiletý brněnský autor se v něm soustředil na reálnou postavu fotografa Františka Drtikola. Tentokrát se však vydal ryze osobní cestou. Hlavním hrdinou Možností milostného románu je totiž člověk, až nápadně podobný jemu samotnému. Jmenuje se Jan, je redaktorem v brněnském Hostu a řada dalších reálií také sedí. Ten románový Jan se navíc seznámí s dívkou jménem Nina. A přesně tam všechno začíná.

Kniha Jana Němce Možnosti milostného románu je především románem o lásce. Čteme příběh velkého milostného vzplanutí a poutavé líčení peripetií několikaletého partnerského vztahu. Autorovi však jde především o to pochopit, proč vztah skončil. Na rozvalinách milostného vztahu tak vzniká milostný román. Zážitky a konflikty autor nasvěcuje z různých stran, nahlíží je prostřednictvím nejrůznějších literárních odkazů od nejvýznamnějších textů světového písemnictví až po nejbanálnější bulvární zprávy dneška. To podstatné, hlubinné ovšem stále znovu uniká mezi prsty…

Radioteka.cz

Spustit audio

Související