Středověké sklepení i střešní terasa. Některá běžně nepřístupná místa se o víkendu otevřou

16. květen 2019

Do funkcionalistické stavby architektů Oldřicha Tyla a Josefa Fuchse v pražských Holešovicích i do domu na Staroměstském náměstí v Praze s kamenným zvonem na nároží, se lidé chodí dívat na výstavy výtvarného umění. Tento víkend 18. a 19. května si ale budou moci prohlédnout i prostory, do kterých se ve Veletržním paláci a v domě U Kamenného zvonu běžně nedostanou.

Vystavuje sklo, módu i fotografie. Exponátem je ale i samotná novorenesanční budova UPM

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Reliéfy s vyobrazením řemesel od Antonína Poppa a Bohuslava Schnircha, které zdobí oblouky oken na hlavním průčelí, napovídají, k čemu tato novorenesanční stavba na pražském Josefově slouží. Do budovy Uměleckoprůmyslového muzea v Praze postavené na konci 19. století podle návrhu Josefa Schulze se lidé chodí dívat na minulost i současnost uměleckého řemesla, užitého umění a designu. Současně ale obdivují také budovu samotnou, především bohatou výzdobu interiérů.

V rámci festivalu Open House Praha se o víkendu 18. a 19. května otevře několik desítek budov a prostorů, které jsou běžně nepřístupné. Jedním z nich budou také sklepní prostory domu U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí v Praze, jehož počátky sahají do středověku. „Vidíme tady několik druhů zdiva, ať už drobnější, ještě zčásti románské až raně gotické zdivo, nebo už větší opukové kvádry, které svědčí o pozdější stavební úpravě. Vidíme okénka, portálky i dnes už změněných dispozic. Jsou zde totiž zazděné různé vstupy do sklepa jinými schodišti, která tady už nenajdeme,“ ukazuje mi původní zachovalé prvky, které svědčí o stavebním vývoji tohoto domu a celého náměstí, kurátorka sbírky veřejné plastiky Galerie hlavního města Prahy Marie Foltýnová.

Sklepení domu U Kamenného zvonu

Po prohlídce sklepních prostor domu U Kamenného zvonu se vydávám do Veletržního paláce v pražských Holešovicích. I tady se totiž otevřou běžně nepřístupné prostory, například suterénní chodby, služební schodiště nebo střešní terasa, kam se jdeme s kurátorkou sbírky architektury Národní galerie Praha Helenou Doudovou podívat. „Střešní terasa dává jedinečný výhled na Holešovice, ale i částečně na centrum města. Po otevření Veletržního paláce v roce 1928 sloužila jako střešní terasa přilehlé kavárny. Kavárna byla přístupná ze vstupního foyer, odkud je Veletržní palác přístupný dnes. Návštěvník mohl vyjet páternosterem přímo do šestého patra, kde se kavárna nacházela,“ popisuje mi moje průvodkyně po Veletržním paláci.

Výhled od atriového dvora

Ze střešní terasy se následně přesouváme do kancelářských prostor, odkud je vidět do atriového dvora. Tento výhled zaujme okamžitě, zejména světlíky nad Velkou dvoranou. „Světlíky jsou pro potřeby, řekněme vystavování umění, ideálním osvětlením. Na druhou stranu, když se podíváte tady do toho atria, řada oken je zatemněných. Přímé světlo umělecká díla nesnáší. Veletržní palác tak vypadá jako částečně spící, protože z důvodu vysoké světelnosti bylo nutné původně velká okna nějakým způsobem zatemnit,“ vysvětluje Helena Doudová.

PRAKTICKÉ INFORMACE
Otevírací doba v rámci Open House Praha: o víkendu 18. a 19. května 2019 od 10.00 do 18.00 hodin
Vstupné: zdarma
Cesta: Do domu U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí se dostanete pěšky ze stanice metra linky A Staroměstská nebo ze zastávky autobusu číslo 207 nebo tramvaje číslo 2, 17 nebo 18 Staroměstská. Kousek od Veletržního paláce se nachází stejnojmenná zastávka tramvají číslo 1, 6, 17 nebo 25.
Forma zpřístupnění: Dům U Kamenného zvonu volně, ve Veletržním paláci skupiny dle kapacity prohlídky (20 osob).

autor: Kristýna Dolejšová
Spustit audio