Sto hlasů rozhlasu. Vývoj rozhlasové reportáže během století radiového vysílání a osudy nejvýznamnějších reportérů
Pohřeb Jana Masaryka roku 1948 – reportér Josef Cincibus
Dramatické okolnosti smrti ministra zahraničí Jana Masaryka jsou známé, důvod pádu z okna bytu velmi pravděpodobný. Historikové se dnes přiklánějí k verzi, že šlo o vraždu. Jan Masaryk byl zklamán poválečným vývojem v Československu, který mu v Gottwaldově vládě neumožnil pokračovat v demokratických tradicích svého otce. Reportérem na jeho pohřbu byl Josef Cincibus, pro kterého to byla jedna z posledních prací před jeho nuceným odchodem z rozhlasu.
Související
-
Křižovatky. Původní drama přiblíží osud Aloise Kříže, symbolu kolaborantství za protektorátu
Autor hry Křižovatky Pavel Molek za symbolem Křížova kolaboranství odhaluje složitější osud člověka, kterého zásadně determinovaly poměry meziválečného Československa.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.