Sto hlasů rozhlasu. Vývoj rozhlasové reportáže během století radiového vysílání a osudy nejvýznamnějších reportérů
Největší česká rozhlasová mystifikace – Požár v opeře roku 1930
První rozhlasáci byli „hračičkové“. Američani natočili mystifikační reportáž Válka světů o napadení Země mimozemšťany v roce 1938. Ale už v roce 1930 odvysílal podobnou mystifikaci rozhlas v Československu. Nešlo o mimozemšťany, ale o požár. Posluchači, kteří v té době rádio teprve objevovali, poslouchali ve víře, že jde o skutečný přenos z opery. Mnozí vybíhali v Praze na vyvýšená místa sledovat, kde hoří, a tak přeslechli odhlášení hlasatele, že jde o rozhlasovou hru.
Související
-
Křižovatky. Původní drama přiblíží osud Aloise Kříže, symbolu kolaborantství za protektorátu
Autor hry Křižovatky Pavel Molek za symbolem Křížova kolaboranství odhaluje složitější osud člověka, kterého zásadně determinovaly poměry meziválečného Československa.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://vltava.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://vltava.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.