Společenské nešvary i řešení velkých otázek s humorem. Dramatika Molièra je nesmrtelná

12. leden 2022

Patří k nejslavnějším dramatikům v historii divadla. Jeho hry se dodnes objevují na evropských jevištích, především pak Tartuffe, Misantrop, Lakomec nebo Zdravý nemocný. Hry francouzského dramatika Molièra jsou zkrátka oblíbené dodneška. Čím si zasloužil takovou popularitu a oblibu u divadelníků i diváků? Na to se pokouší odpověď nová minisérie Mozaiky, kterou provází teatrolog a překladatel Petr Christov z Univerzity Karlovy.

Molière: Lakomec, Harpagon

Molière, vlastním jménem Jean-Baptiste Poquelin, se narodil 15. ledna 1622 v Paříži. Jeho otec byl dvorní čalouník. Moliére studoval na clermontské jezuitské koleji, právnický diplom získal v Orléansu. V roce 1643 vytvořil za patronace dramatika Pierra Corneille soubor zvaný Skvělé divadlo (Illustre théâtre). Aby nekompromitoval svou rodinu, začal používat jméno Molière.

Molièrovo dílo tvoří převážně satirické komedie, veršované i prozaické, tematicky se zaměřující na nešvary francouzské vyšší společnosti. Používá ovšem velmi důmyslný jazyk a humor.

Seriál u příležitosti čtyřstého výročí narození Molièra připravila Veronika Štefanová.

Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.