Šílené století Ivana Klímy. Osudy jednoho z nejvýznamnějších českých spisovatelů současnosti
V životě i díle Ivana Klímy se odráží řada zásadních dějinných okamžiků: prošel Terezínem, stranou i disentem. Poslechněte si jeho rozhlasové vzpomínky, které v roce 2004 natočil Jan Kašpar za spolupráce Vlada Príkazského.
Ivan Klíma se narodil 14. září 1931 v Praze. Za druhé světové války byl jako mladík internován v terezínském ghettu. Vystudoval gymnázium a češtinu a literární vědu na FF UK v Praze. Po absolutoriu v roce 1956 pracoval jako redaktor časopisu Květy a v letech 1959–1963 v nakladatelství Československý spisovatel. Poté psal do Lidových novin, Literárních listů (až do jejich zákazu), do časopisů Květen, Plamen a Orientace. V letech 1953–1967 byl členem KSČ, v roce 1967 byl ze strany vyloučen.
Člověk má v životě usilovat o štěstí, přičemž však musí být slušný a nedopustit pronásledování druhých.
Ivan Klíma
V roce 1969 odjel do USA, kde působil jako hostující profesor na Michiganské univerzitě. Po svém návratu v roce 1970 už byl zakázaným autorem, publikovat mohl jen v samizdatu a exilu – živil se dělnickými profesemi. Za tzv. normalizace patřil k reprezentantům literárního disentu, mj. spoluzaložil samizdatovou knižnici Petlice. V prosinci 1989 byl jedním ze zakladatelů Obce spisovatelů, v letech 1990–1993 působil jako předseda českého centra PEN-klubu.
Jeho dílo je rozsáhlé a žánrově pestré: zahrnuje prózu, dramata, reportáže, eseje, fejetony a knížky pro děti, esejistiku, publicistiku, rozhlasové i divadelní práce. Ivan Klíma je držitelem řady cen (např. Cena Franze Kafky, cena Karla Čapka, Cena Ferdinanda Peroutky, Magnesia Litera za literaturu faktu, 2010 za knihu Moje šílené století).
Související
-
Dvacet let Osudů. Oslavte s námi úspěšnou stálici vltavského vysílání
Vzpomínky i otevřené zpovědi. Už dvacet let se na Vltavě potkáváme s osobnostmi, jež známe jen povrchně, anebo taky vůbec. Osudy patří mezi nejoblíbenější pořady stanice.
-
Odhalené vzpomínání Eriky Bezdíčkové, ženy, která přežila hrůzy druhé světové války
Ve věku 89 let zemřela v roce 2020 v Brně Erika Bezdíčková, žena, která přežila hrůzy druhé světové války včetně Osvětimi. Poslechněte si její Osudy.
-
Dobrý rozhovor je pro mě největší kulturní vymoženost. Poslechněte si Osudy Petra Pitharta
Rozhlasové vzpomínky českého politika, polistopadového předsedy vlády, disidenta, signatáře Charty 77, esejisty a vysokoškolského pedagoga.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.