Dobrý rozhovor – dialog – je pro mě největší kulturní vymoženost. Poslechněte si Osudy Petra Pitharta
Politik, polistopadový předseda české vlády i Senátu Parlamentu České republiky, ale také disident, signatář Charty 77, čerpač vody, knihovník, esejista a vysokoškolský pedagog – tím vším byl Petr Pithart, nepřehlédnutelná postava našeho polistopadového dění. U příležitosti jeho 80. narozenin uvádíme desetidílné rozhlasové vzpomínky.
Ve vltavských Osudech hovoří Petr Pithart nejen o rodových kořenech a kladenském rodišti i prázdninových Luhačovicích, ale také o válečném a poválečném dětství, otcově osobnosti, 50. letech, poznávání světa skrze českou poezii, prožitku roku 1968, o normalizačním společenském rozkladu, smyslu českých dějin, listopadu 1989 či setkávání s významnými postavami našeho světa.
A jaký je Petr Pithart ve svém vyprávění? Přesně se vystihl v jednom svém dávnějším textu: „Jaký jsem? Zvědavý, zvídavý, umím se ptát. Nemám nadměrné, resp. vyrovnané sebevědomí. Jsem dost sebekritický, ale nespoléhám na to. Mám strašně rád samotu, dlouhou samotu, ale i lidi, se kterými se mi dobře povídá. Dobrý rozhovor – dialog – je pro mne největší kulturní vymoženost.“
Související
-
Sady, lesy, politika (čili život Petra Pitharta)
Ten, který se ohlíží zpět, intelektuál v politice, věčný váhavec. Tyto a další nálepky provázejí politický život Petra Pitharta. Co je na nich pravdy?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.