Speciální hudební dramaturg ranní Mozaiky. Jiří Rožeň nejen o hostování v zahraničí a spolupráci s Národním divadlem
Jeho velkým profesním zájmem je soudobá klasická hudba. Hostoval u různých zahraničních orchestrů a spolupracuje s naší první divadelní scénou. Dirigent Jiří Rožeň mluvil o svých profesních zkušenostech ve vltavské Mozaice a také se pro čtvrteční ráno 14. září stál jejím hudebním dramaturgem.
V jeho play listu byly třeba skladby Ludwiga van Beethovena nebo Leoše Janáčka, ale také Miloslava Kabeláče. Prozradil, že vybíral díla, která v blízké době bude provozovat nebo je nedávno dirigoval či byly důležité u jeho hudebních začátků.
Člověk si nikdy nemůže být jistý dopředu, že si s orchestrem sedne.
Mladý a dnes úspěšný dirigent Jiří Rožeň se po absolvování Pražské konzervatoře vydal studovat do zahraničí. V Mozaice vzpomínal na to, jak se předtím učil němčinu v pražském Goethe-Institutu. „Bylo mi blízké prostředí Rakouska či Německa, ale Rakousko mi v té době bylo o něco bližší a ty hudební osobnosti mě fascinovaly. Tak jsem se rozhodl pro studium v Salcburku.“ Potkal tam prý spoustu skvělých kamarádů a výborných pedagogů. Vedle Rakouska studoval i v dalších zemích. Dnes v zahraničí často hostuje.
Podle mě orchestr do jisté míry zrcadlí prostředí, ve kterém žije.
V rozhovoru s Naděždou Hávovou a Lenkou Novotnou mluvil i o soudobé klasické hudbě, například o festivalu Ostravské dny, kam se opakovaně vrací. Řeč přišla také na spolupráci s Národním divadlem, v rámci které třeba v uplynulé sezoně hudebně nastudoval operu Ervina Schulhoffa Plameny ve Státní opeře.
„Měli jsme skvělý tým zpěváků. Byla to pro mě zatím asi nejzajímavější a nejkrásnější operní produkce, kterou jsem dirigoval,“ ohlédl se za minulou sezonou Jiří Rožeň a také prozradil, co ho čeká v té, která právě začíná.
Související
-
V přímém přenosu zazní Houslový koncert Arama Chačaturjana i Beethovenova Sedmá symfonie
V roli sólisty se před Moravskou filharmonii Olomouc postavil její koncertní mistr – houslista Patrik Sedlář.
-
PKF — Prague Philharmonia slaví 30 let. Jubilejní sezonu zahájí s violoncellistou Janem Voglerem
Orchestr PKF – Prague Philharmonia slaví 30 let od svého založení Jiřím Bělohlávkem. Jubilejní sezónu zahájí pod taktovkou šéfdirigenta Emmanuela Villauma v Rudolfinu.
-
Curyšský Tonhalle-Orchester nebo Izraelská filharmonie. Dvořákova Praha začíná ve velkém stylu
Ve čtvrtek 7. září vypukne ve Dvořákově síni Rudolfina již 16. ročník festivalu Dvořákova Praha. Jeho první tóny budou tradičně patřit Violoncellovému koncertu A. Dvořáka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.