Smrt není krásná a plná vznešených slov, je tichá a ošklivá. Festival Divadelní svět Brno uvedl inscenaci Smrt Jana Pavla II.
Sugestivní portrét lidské slabosti i síly tváří v tvář smrti. Inscenaci smrt Jana Pavla II. uvedl na festivalu Divadelní svět Brno Teatr Polski. Na českou scénu se tak opět vrátila tvorba mladého talentovaného režiséra Jakuba Skrzywanka, který v současné době umělecky vede Teatr Współczesny ve Štětíně.
Scénář inscenace Smrt Jana Pavla II. sestavili režisér Jakub Skrzywanek a dramaturg Paweł Dobrowolski na základě životopisů, vzpomínek a deníků osob doprovázejících Jana Pavla II. v posledních dnech jeho života, i lékařské analýzy.
„Aspekt duše v inscenaci záměrně opomíjíme. V kontextu tématu smrti nás zajímá reálné tělo jako fakt, jako důkaz lidské existence. A toto fyzické tělo stojí v opozici proti duši, která je jen konstruktem. Také tematizujeme snahy církve nám za každou cenu prezentovat duši a její posmrtný život všemi možnými způsoby. Přičemž právě tento konstrukt se ji určitým způsobem hodí… zvláště z hlediska ekonomického a marketingového.“ Říká v rozhovoru režisér Jakub Skrzywanek.
Související
-
Hrdinství je nesobecké. Divadlo Husa na provázku uvádí inscenaci Hrdinky
Kdo jsou hrdinky všedního dne? Ženy, které vychovávají děti, pečují o domácnost, o pacienty, nebo ženy, které svým jednáním přesahují hranice ženám vymezených rolí?
-
Divadelní svět Brno. Jeden z největších tuzemských festivalů oživil moravskou metropoli
Inscenace z Polska, Německa, Izraele i Slovenska a výběr českých činoherních i tanečních projektů nebo site-specific performancí ve veřejném prostoru.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


Tajný deník čínské císařovny
Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.