Hrdinství je nesobecké. Divadlo Husa na provázku uvádí inscenaci Hrdinky běloruské režisérky Paliny Dabravolskaje
Kdo jsou hrdinky všedního dne? Ženy, které vychovávají děti, pečují o domácnost, o pacienty, nebo ženy, které svým jednáním přesahují hranice ženám vymezených rolí? To je téma pro běloruskou režisérku Palinu Dabravolskaju, která v brněnském Divadle Husa na provázku vytvořila inscenaci Hrdinky. Premiéru měla na festivalu Divadelní svět Brno.
Mladá běloruská režisérka Palina Dabravolskaja se spolu s provázkovským souborem vydala po stopách hrdinek všedního dne. Svůj hlas propůjčila ženám, které zdolávají výzvy bez výhledu na ocenění a uznání. „Hrdinství není charakterový rys, ale je to krátký úsek v životě člověka. Je otázkou nezištných a nevypočitatelných činů. V jeden moment může být žena hrdinka a během vteřiny se zase vtělí do role matky, manželky, zdravotní sestry, manažerky nebo kohokoliv jiného. Hrdinství nevychází z rozumu, ale ze srdce. Je to akt čiré upřímnosti a odhodlání někomu nebo něčemu pomoci. Hrdinství je nesobecké.“ Říká v rozhovoru režisérka Palina Dabravolskaja.
Související
-
Divadelní svět Brno. Jeden z největších tuzemských festivalů oživil moravskou metropoli
Inscenace z Polska, Německa, Izraele i Slovenska a výběr českých činoherních i tanečních projektů nebo site-specific performancí ve veřejném prostoru.
-
Zemřela herečka Ivana Hloužková, dlouholetá členka Divadla Husa na provázku
Ve věku 62 let zemřela uznávaná divadelní herečka Ivana Hloužková. Její rozhlasové herectví si můžete připomenout v minutových hrách Gerbera a Noha.
-
Jak vznikalo Divadlo Husa na provázku
Vzpomínky hudebního vědce a skladatele profesora Miloše Štědroně. Připravila Olga Jeřábková. Technická spolupráce Josef Daněk. Natočeno v brněnském studiu v roce 2003.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.