Slyší hlasy před spaním, ráno, přes den. Neustále. Jaké to je s nimi žít?

11. leden 2017

Rozhlasový dokument „Hlasy, které slyším“ předkládá velmi intimní příběh Majky Hodaňové, která se s hlasy potýká od tří let.

„Jakmile ráno otevřu oči, vnímám, že už si [hlasy] brebentí. Z postele podle nich lezu pozdě, nebo jsem měla vstát dřív, nebo proč lezu touhle nohou a ne tou druhou. Oni prostě všechno, co dělám, neustále posuzují,“ popisuje život s hlasy v dokumentu Majka Hodaňová. Upřesňuje také, že slýchá dva hlasy. Jeden vyšší a druhý nižší, více agresivnější. První z nich uslyšela ještě před nástupem do školy. Tehdy se jí snažil podpořit a pomoci, postupně se však stával spíše kritičtějším, zlostnějším, panovačnějším.

Agresivním útokům jednoho či druhého z hlasů se Majka zpočátku příliš nebránila. Částečně si totiž myslela, že hlasy mají zřejmě pravdu, když ji popisují jako neschopnou, k ničemu a nadávají jí. Dokonce se několikrát pokusila o sebevraždu. Až po nevydařených pokusech sebrala síly a začala svou situaci řešit.

V rozhlasovém dokumentu nepadne ani jednou název konkrétní diagnózy, ani v něm neuslyšíme názory odborníků na problematiku slyšení hlasů. Jde o prostě vyprávěný příběh jedné zdánlivě obyčejné ženy. Zvukově se pořad pokouší neporušit intimní výpověď a alespoň částečně vyvolat v posluchači pocit, jaký má člověk, který je každodenně vystavován silně emocionálnímu a většinou negativnímu působení hlasů. Jde o jakousi decentní zvukovou impresi beze snahy posuzovat a hodnotit.

Zároveň dokument otevírá prostor pro úvahy založené na relativně neprobádaném fenoménu -Jaký je vlastně život s hlasy? Jak ovlivňují konkrétní lidský osud, jakým způsobem do něj vstupují a jaký vliv mají na lidské rozhodování? Kam až může člověka dovést neustálá konfrontace s hlasy? Jsou pouze negativní, nebo mohou i pomáhat?

Autorka: Hana SedlákováDramaturgie: Gabriela AlbrechtováZvuková spolupráce a sound design: Stanislav Abraham a Jára Tarnovski

Čtěte také

autor: Hana Sedláková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...