Sláva Čechie. Pokus o neučebnicový portrét Mikoláše Alše

11. říjen 2023

Montáž vzpomínek, vyprávění, kritik a dopisů, které se vážou k životu a dílu českého malíře. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů.

Účinkují: Jiří Ptáčník a Ota Sládek
Připravili: Jiří Kamen, Jana Orlíková
Natočeno: 2002
Produkce: Monika Jiřelová

Letos uplynulo 110 let od úmrtí Mikoláše Alše, jednoho z nejvýznamnějších výtvarníků u nás. Před lety jsme naopak u příležitosti 150. výročí jeho narození uvedli Páteční večer, který jsme nazvali podle prvního Alšova obrazu Sláva Čechie. Pořad provázejí části děl skladatelů z období raného baroka a lidové písně v provedení souboru Musica Bohemica Jaroslava Krčka, dále Allegretto grazioso z klavírního Tria f moll opus 65 Antonína Dvořáka v podání Guarneri tria Praha.

autor: Jiří Kamen
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.