Škola jménem Santini. Vydejte se po stopách slavného architekta
Do oblasti Plaska na Plzeňsku se v pořadu nazvaném Škola jménem Santini vydáme s Irenou Bukačovou, emeritní ředitelkou Muzea a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici, a s Petrem Hubkou ze Státního okresního archivu Plzeň-sever se sídlem v Plasích. Průvodkyní nám bude autorka pořadu Tamara Salcmanová.
Plasko na Plzeňsku bylo v době vrcholného baroka jedním velkým staveništěm. Budovalo se zde podle návrhů Jana Blažeje Santiniho - Aichela, vznikaly obdivuhodné, téměř neuvěřitelné stavby. Bylo tedy zapotřebí odborníků, kteří byly schopni náročným plánům rozumět a realizovat je.
Na Plasku se jimi staly místní stavitelské dynastie Kondelů, Balínů a Prusíků. Zejména Matěj Ondřej Kondel, který byl schopen organizovat a vést stavby ke spokojenosti architekta i investora − plaského cisterciáckého kláštera. Kondelovi byly svěřeny všechny stavební akce kláštera do konce 40. let 18. století. Po Santiniho smrti tak pokračoval v rozestavěných stavbách podle projektů velkého architekta a realizoval podle jeho intencí samostatně i další. Nepochybně je dopracovával a realizoval i sám vlastní návrhy, které bývají začleněny do skupiny Santiniho posmrtných děl.
Související
-
Santini 300. Vltava zve na sérii koncertů k výročí geniálního architekta
Geniálního architekta, který spojil velkolepost barokního vnímání prostoru se strohými geometrickými tvary gotiky, připomene cyklem koncertů a dalšími pořady.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?