Sezóna inspirovaná tradicí… Smetanovský operní cyklus i leta opomíjená klasika na prknech Národního divadla moravskoslezského
Divadla jsou po prázdninách opět v provozu a jejich fungování tu více tu méně narušuje komplikovaná ekonomická situace. Jak si vede největší ostravská divadelní instituce? Na podmínky pro tvorbu i plány pro novou sezónu jsme se ptali ředitele Národního divadla moravskoslezského Jiřího Nekvasila.
„Máme soběstačnost v rovině dvanáct až patnáct procent. Jako divadlo ve třetím největším městě České republiky, navíc nejvíce vzdálené od Prahy, se snažíme mít širokou nabídku od operních představení, máme poměrně velký baletní soubor, který obsáhne jak klasiku, tak moderní tanec, činoherní soubor, ale zároveň samostatný muzikálový soubor, takže máme dva orchestry a operní sbor atd. Takže jsme poměrně velké divadlo s širokou nabídkou působící na dvou velkých scénách a jedné komorní,“ popisuje ředitel Jiří Nekvasil pestrost, kterou Národní divadlo moravskoslezské v Ostrave disponuje.
Jak vypadá vítězný architektonický návrh na Géčko a jaké nové možnosti Národnímu divadlu moravskoslezskému i městu Ostrava nová budova nabídne? Proč nese sezóna 2023/24 motto „inspirováni tradicí…“ a jak se to promítne do premiérovaných titulů? Dozvíte se mimo jiné v našem rozhovoru.
Související
-
Skladatelů, kteří se nebojí kontrastů, si vážím, říká režisér a ředitel Jiří Nekvasil
Jaké rozdíly vidí mezi činoherní a operní režií a z jakého důvodu je důležité pokaždé najít vnitřní rytmus? Kterou operu z doby po roce 1989 považuje za nejlepší?
-
Retro opera v retro provedení, ale politicky aktuální. Ondřej Havelka režíruje v Ostravě Bílého pána
Po devadesáti letech se Národní divadlo moravskoslezské vrací k unikátní opeře s nábojem 20. let, ale současným politickým přesahem. V čem je výjimečný Bílý pán?
-
Levitující běžecký ovál i sál s dokonalou akustikou. Ostravská univerzita postavila nový kampus
Bude otevření kampusu dalším krokem, který udrží mladé v regionu a posune Ostravu mezi přední studentská města? A jak má vypadat architektura pro studium v 21. století?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.