Levitující běžecký ovál i komorní sál s dokonalou akustikou. Ostravská univerzita postavila nový kampus
Na Černé louce v Ostravě vyrostl nový univerzitní kampus. Ostravská univerzita tak získala nové zázemí pro umění a sport – dvě moderní budovy a areál v hodnotě více než jedné miliardy korun. Bude otevření kampusu dalším krokem, který udrží mladé v regionu a posune Ostravu mezi přední studentská města? A jak má vůbec vypadat architektura pro studium a výzkum v 21. století?
Kampus Ostravské univerzity na Černé louce je spolufinancován Evropskou unií prostřednictvím Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání s vazbou na program RE:START. Projekt zatím stál 1 miliardu 13 milionů korun. Nicméně podle rektora Jana Laty budou následovat další náklady v řádu desítek milionů korun.
Vzniklo tak zázemí pro studium klasické hudby a tvorbu digitálního vizuálního umění. V moderní a ekologicky šetrné budově budou hudebníci, ale také budoucí grafici, kreativci a produkční pořádat výstavy a koncerty. Jedná se o profesní trenažér se vší infrastrukturou a technologiemi, které potřebují.
Nad Černou loukou v centru Ostravy se nově vznáší krytý běžecký ovál. Tato trať je dominantou nové budovy sportu Pedagogické fakulty Ostravské univerzity. V kampusu Ostravané najdou halu míčových sportů o velikosti tří basketbalových hřišť, gymnastický sál certifikovaný Světovou gymnastickou federací a mnoho dalšího.
Moderní budovy jsou navíc řešeny s ohledem na ekologii a hospodárnost spotřeby energie. Posune City Campus Ostravu mezi přední studentská města a bude impulzem jejího dalšího rozvoje? I to jsou témata seriálu věnovaného novému City campusu Ostravské univerzity.
Související
-
Poruba, Fifejdy nebo Jindřiška. Ostrava spojila svůj život se sídlišti
Seriál Ostravská sídliště se věnuje specifickému typu obytné zástavby v průmyslovém velkoměstě. Podle historika Martina Strakoše si toto město nelze představit bez sídlišť.
-
Fotografové Martin Popelář a Roman Polášek: Ostrava je město, které vzbuzuje napětí a neklid
Jedni z nejvýraznějších fotografů dnešního Ostravska, Martin Popelář a Roman Polášek, provozují od roku 2001 Fotografickou galerii Fiducia.
-
Socha nemá hranice. Její možnosti ukazuje výstava Regenerace sledující Ateliér sochařství v Ostravě
Jak vést mladé sochařské osobnosti k tomu, aby si věřily a nestyděly se za to, kým jsou? A jaký materiál v ostravském terénu odpovídá otisku průmyslového dinosaura?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.