Sen Martina Luthera Kinga – černobílé vyrovnání

4. duben 2018

Komponované dokumentární pásmo o reverendu Martinu Lutheru Kingovi, významné osobnosti amerických dějin, s důrazem na jeho působení v 50. a 60. letech minulého století v oblasti práv černošských občanů. Uvádíme při příležitosti 50. výročí zavraždění Martina Luthera Kinga.

Baptistický teolog a kazatel Martin Luther King (1929–1968) patří k nejvýraznějším osobnostem boje za lidská práva, a to nejenom ve Spojených státech, kde se mu podařilo dosáhnout odstranění segregace z veřejného prostoru. Jeho striktní důraz na nenásilí a nespolupráci i akcent na žité křesťanské hodnoty z něj učinily inspirativní osobnost, stejně jako jeho dochované texty, projevy a kázání. Za svou činnost obdržel v roce 1964 Nobelovu cenu míru.

V pořadu zní hlas Martina Luthera Kinga, ukázky z jeho projevů, esejů i rozhovorů a vzpomínky jeho ženy Coretty i dalších souputníků. Hovoří politolog Roman Joch a teolog a odborník na regionální rozvoj Tomáš Tožička. Pořad provází písně Mahalie Jackson. 

Účinkují: Josef Somr, Otakar Brouskek ml. a Dana Černá
Připravil a uvádí: Pavel Hlavatý

Natočeno v roce 2016.

autoři: Pavel Hlavatý , Český rozhlas Vltava
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...