Šárka Kosková: Poražený vítěz

Ivan Trojan si ve Věřitelích zahrál Gustava

Příběh porodníka Ignáce Semmelweise, který dokázal prosadit banální a přece nesmírně důležitou věc.

Poslouchejte na Vltavě 25. srpna 2015 ve 21:30. Po odvysílání se hra objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstane tam až do pondělí 31. srpna 2015.


Původní rozhlasová hra Šárky Koskové vypráví příběh Ignáce Semmelweise, podivínského, ale geniálního lékaře - porodníka, který jako první a velmi obtížně prosadil nejzákladnější hygienická pravidla. Prosazoval teorii, že důslednou hygienou, mytím rukou v chlorované vodě, čistými nástroji a nemocničním prádlem se sníží nebo dokonce zcela vymýtí výskyt horečky omladnic, která byla příčinou smrti mnohých rodiček. Zachránil tak život tisícům matek, ale sám se uznání své práce nikdy nedočkal.


Osoby a obsazení: Semmelweis (Ivan Trojan), Klein (Josef Vinklář), Rokitanský (Jan Hartl), Škoda (Ladislav Frej), Hebra (Lukáš Hlavica), Werner (Aleš Procházka), Leni + 3. žena (Anna Bendová), Elsa + 2. žena (Apolena Veldová), profesor (Zdeněk Hess), jiný profesor (Antonín Hardt), Marie (Taťjana Medvecká), Dr. Nagy (Ivan Jiřík), Von Tandler (Bořivoj Navrátil), kněz (Miloš Hlavica), komentář Josef Somr a další

Autorka: Šárka Kosková Dramaturgie: Jana PaterováHudba: Petr MandelRežie: Dimitrij Dudík

Natočeno v roce 2005.

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby