S hlavou Medúzy

Z chudého venkovského městečka v jižní Itálii Itálie do Milána, Paříže a New Yorku, z malé krejčovské dílny do přepychových módních domů - taková byla cesta jednoho z nejoriginálnějších a zároveň nejnapodobovanějších světových návrhářů a designérů: Giannimu Versacemu a jeho nádhernému světu je věnován pořad S hlavou Medúzy v neděli 15. července v 15:15.

Italský módní návrhář Gianni Versace se narodil v roce 1946 v chudém městečku na jihu Itálie, v Kalábrii. Když jako dítě vysedával v krejčovském salónu své matky, těžko si asi mohl představit, jaká závratná kariéra ho čeká. S návrhářskou profesí začínal velmi brzy - právě v matčině dílně - a už v těchto začátcích prokázal vynikající talent. Proto brzy směřoval dále - do Milána, které se v šedesátých a sedmdesátých letech minulého století stávalo centrem výrazně se prosazující italské módy.

Po krátkém období, kdy pracoval pro velké firmy, si Versace v roce 1978 otevřel vlastní módní dům a zahájil oslnivou a strmou návrhářskou i společenskou kariéru. Navrhoval šaty, módní doplňky, textilie, sklo, porcelán, nábytek, šperky a bižuterii. Svými originálními, provokativními a velkoryse pojatými kreacemi, ve kterých čerpal ze všech dosavadních stylů a mísil nejrůznější slohové prvky, zaujal nejen svět vysoké módy, ale ovlivnil také ulici, inspiroval desítky dalších tvůrců a zařadil se mezi módní legendy, jako byla Coco Chanel či Christian Dior.

Proto také zůstává známý a napodobovaný i po své předčasné tragické smrti před deseti lety, v červenci roku 1997.

Pořad reprízujeme 16. července v 15:30.