Jack London
Medailónek amerického spisovatele a "tuláka po hvězdách".
Poslouchejte na Vltavě 9. ledna 2016 v 17:30.
Jack London, vlastním jménem John Griffith Chaney, se narodil 12. ledna 1876 v San Francisku v Kalifornii jako nemanželský syn potulného astrologa irského původu. Již v 15 letech pomáhal živit rodinu. V 16 letech si půjčil peníze na plachetnici a přidal se k partě ústřicových pirátů. Nějakou dobu působil jako pomocník námořní policie. Později procestoval Spojené státy jako tulák - hobo.
V době zlaté horečky se vydal na Aljašku. Zde sice nezbohatl, ale své zkušenosti ze severu později uplatnil ve svých povídkách a románech. Jack London díky svému mládí prožitému v nejspodnějších vrstvách společnosti byl nadšeným socialistou, členem odborů. Stal se i válečným zpravodajem v Rusko - Japonské válce.

Postupně se stal uznávaným spisovatelem. Koupil si jachtu, vydal se na cestu kolem světa. Žil na svém ranči v Měsíčním údolí v Kalifornii. Celý život bojoval s alkoholismem i se svou naprostou neschopností zacházet s penězi. Byl zastáncem prohibice.
V roce 1916 spáchal sebevraždu. Názory na jeho smrt se ale liší, například jeho dcera je přesvědčená, že šlo o nešťastnou náhodu.S dílem Jacka Londona se budeme setkávat v průběhu celého Amerického roku, jeho osoba i jeho literární postavy představují prvky, které spoluvytvářejí americký mýtus muže, který se prosadí vlastními silami a nadáním.
Účinkují: Josef Somr a Sabina Langerová
Připravil: Jaroslav HavelRežie: Jan Fuchs
Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a literatura
Nejposlouchanější
-
Karel Čapek: Krakatit. Román o výbušninách a snění, o lidských vášních a bohu
-
Josef Váchal: Krvavý román. Temná krása literární krutosti
-
Casanova, Don Juan a spol. Povídky o dobyvatelích ženských budoárů
-
William Shakespeare: Veselé paničky windsorské. Jan Pivec jako tragikomický hrdina slavné komedie
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.