Rudolf Medek: Plukovník Švec

22. srpen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ivan Trojan jako plukovník Švec

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Ivan Trojan v roli důstojníka, který stál v roce 1914 u zrodu České družiny v Kyjevě a legionářské službě v Rusku zasvětil celý další život. 

22. srpna uplyne 80 let od smrti brigádního generála, ale rovněž spisovatele a dramatika Rudolfa Medka. Jeho vojenskou kariéru odstartovala první světová válka, kde již v roce 1915 přešel k československým legiím v Rusku. Zde se jeho cesty protnuly s osudy plukovníka Josefa Jiřího Švece.

Právě jeho příběh inspiroval Medka k napsání dramatu, které, přes různé kritické hlasy z kruhů vojenských i literárních, dosáhlo ve své době ojedinělého diváckého úspěchu - nejen jako připomínka prvoválečného hrdiny, ale s postupujícím stínem nacismu, který sílil nad Evropou, také jako zřetelný obraz hodnot, k nimž je třeba se vracet, posilovat je a rozvíjet.

Rozhlasová úprava: Jaroslav Vostrý
Účinkují: Ivan Trojan, Petr Lněnička, Miroslav Hanuš, Ondřej Rychlý, Martin Myšička, Igor Bareš, Kryštof Bartoš, Václav Jílek, Michal Necpál, Filip Kaňkovský, Kryštof Rímský, Zdeněk Velen, Kajetán Písařovic, Vojtěch Bartoš a další
Dramaturgie: Klára Novotná
Hudba: Matěj Kroupa
Režie: Lukáš Hlavica
Natočeno: 2018

Tři dějství dramatu přibližují (s příslušnou mírou umělecké licence) tři zastavení Švece a jeho mužů mezi květnem a říjnem 1918 na dlouhé cestě Ruskem směrem na východ, odkud se vojáci měli po moři vydat zpět na západní frontu.

Plukovník Josef Jiří Švec (1883-1918)

Ač měly legionářské vlaky slíbený volný průjezd, bolševické jednotky se jim snažily všemožně bránit. Švece zastihujeme nejprve u města Penza, kde na naléhání svých vojáků přebere od ruského generála velení a díky odhodlání a statečnosti legionářů město osvobodí z rukou bolševiků. Následně sledujeme jeho jednání se zástupci Kazaně, volžského přístavního města, jež československé jednotky dobyly a nyní s vypětím sil hájí proti rudým. Díky nečinnosti ruské armády i lhostejnosti místních jsou ale legionáři nakonec nuceni z Kazaně ustoupit.

Naposledy potkáváme Švece v nádražní stanici Aksakovo, kde mu vojsko, vysílené neustálým nasazením v náročných podmínkách a ovlivněné agitací z vlastních řad, vypoví poslušnost. Teprve fatální čin, pro který se Švec v bezvýchodné situaci rozhodne, dokáže vojákům znovu připomenout hodnoty a cíle, pro něž má smysl bojovat.

Díky promyšlené adaptaci Jaroslava Vostrého, neschematickému výkladu, využití působivé hudby Matěje Kroupy a především výborné režijní spolupráci s herci – vedle Ivana Trojana v titulní roli plukovníka Švece také s Martinem Myšičkou, Igorem Barešem, Petrem Lněničkou a dalšími – přináší hra s odstupem sta let od válečných událostí nečekaně živý obraz osudů a charakterů a promlouvá k současnému posluchači s překvapivou naléhavostí.

Spustit audio