Rudolf Medek: Plukovník Švec

22. srpen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ivan Trojan jako plukovník Švec

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Ivan Trojan v roli důstojníka, který stál v roce 1914 u zrodu České družiny v Kyjevě a legionářské službě v Rusku zasvětil celý další život. 

22. srpna uplyne 80 let od smrti brigádního generála, ale rovněž spisovatele a dramatika Rudolfa Medka. Jeho vojenskou kariéru odstartovala první světová válka, kde již v roce 1915 přešel k československým legiím v Rusku. Zde se jeho cesty protnuly s osudy plukovníka Josefa Jiřího Švece.

Právě jeho příběh inspiroval Medka k napsání dramatu, které, přes různé kritické hlasy z kruhů vojenských i literárních, dosáhlo ve své době ojedinělého diváckého úspěchu - nejen jako připomínka prvoválečného hrdiny, ale s postupujícím stínem nacismu, který sílil nad Evropou, také jako zřetelný obraz hodnot, k nimž je třeba se vracet, posilovat je a rozvíjet.

Rozhlasová úprava: Jaroslav Vostrý
Účinkují: Ivan Trojan, Petr Lněnička, Miroslav Hanuš, Ondřej Rychlý, Martin Myšička, Igor Bareš, Kryštof Bartoš, Václav Jílek, Michal Necpál, Filip Kaňkovský, Kryštof Rímský, Zdeněk Velen, Kajetán Písařovic, Vojtěch Bartoš a další
Dramaturgie: Klára Novotná
Hudba: Matěj Kroupa
Režie: Lukáš Hlavica
Natočeno: 2018

Tři dějství dramatu přibližují (s příslušnou mírou umělecké licence) tři zastavení Švece a jeho mužů mezi květnem a říjnem 1918 na dlouhé cestě Ruskem směrem na východ, odkud se vojáci měli po moři vydat zpět na západní frontu.

Logo

Ač měly legionářské vlaky slíbený volný průjezd, bolševické jednotky se jim snažily všemožně bránit. Švece zastihujeme nejprve u města Penza, kde na naléhání svých vojáků přebere od ruského generála velení a díky odhodlání a statečnosti legionářů město osvobodí z rukou bolševiků. Následně sledujeme jeho jednání se zástupci Kazaně, volžského přístavního města, jež československé jednotky dobyly a nyní s vypětím sil hájí proti rudým. Díky nečinnosti ruské armády i lhostejnosti místních jsou ale legionáři nakonec nuceni z Kazaně ustoupit.

Naposledy potkáváme Švece v nádražní stanici Aksakovo, kde mu vojsko, vysílené neustálým nasazením v náročných podmínkách a ovlivněné agitací z vlastních řad, vypoví poslušnost. Teprve fatální čin, pro který se Švec v bezvýchodné situaci rozhodne, dokáže vojákům znovu připomenout hodnoty a cíle, pro něž má smysl bojovat.

Díky promyšlené adaptaci Jaroslava Vostrého, neschematickému výkladu, využití působivé hudby Matěje Kroupy a především výborné režijní spolupráci s herci – vedle Ivana Trojana v titulní roli plukovníka Švece také s Martinem Myšičkou, Igorem Barešem, Petrem Lněničkou a dalšími – přináší hra s odstupem sta let od válečných událostí nečekaně živý obraz osudů a charakterů a promlouvá k současnému posluchači s překvapivou naléhavostí.

Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.