Rudolf Medek: Plukovník Švec

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ivan Trojan jako plukovník Švec

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

25. října 2018 uplynulo sto let od dobrovolné smrti plukovníka Josefa Jiřího Švece, muže, který stál v roce 1914 u zrodu České družiny v Kyjevě a legionářské službě v Rusku zasvětil celý další život. Osud plukovníka Švece inspiroval o deset let později básníka a dřívějšího legionáře Rudolfa Medka k napsání dramatu, které, přes různé kritické hlasy z kruhů vojenských i literárních, dosáhlo ve své době ojedinělého diváckého úspěchu.

U příležitosti stého výročí vzniku Československé republiky a zároveň pohřbu plukovníka Švece nastudoval hru pro Český rozhlas v adaptaci Jaroslava Vostrého Lukáš Hlavica s Ivanem Trojanem v hlavní roli. Poslouchejte po dobu jednoho týdne on-line.

Tři dějství dramatu přibližují (s příslušnou mírou umělecké licence) tři zastavení Švece a jeho mužů mezi květnem a říjnem 1918 na dlouhé cestě Ruskem směrem na východ, odkud se vojáci měli po moři vydat zpět na západní frontu. Ač měly legionářské vlaky slíbený volný průjezd, bolševické jednotky se jim snažily všemožně bránit. Švece zastihujeme nejprve u města Penza, kde na naléhání svých vojáků přebere od ruského generála velení a díky odhodlání a statečnosti legionářů město osvobodí z rukou bolševiků. Následně sledujeme jeho jednání se zástupci Kazaně, volžského přístavního města, jež československé jednotky dobyly a nyní s vypětím sil hájí proti rudým. Díky nečinnosti ruské armády i lhostejnosti místních jsou ale legionáři nakonec nuceni z Kazaně ustoupit.

Naposledy potkáváme Švece v nádražní stanici Aksakovo, kde mu vojsko, vysílené neustálým nasazením v náročných podmínkách a ovlivněné agitací z vlastních řad, vypoví poslušnost. Teprve fatální čin, pro který se Švec v bezvýchodné situaci rozhodne, dokáže vojákům znovu připomenout hodnoty a cíle, pro něž má smysl bojovat.

Tomáš Vůjtek: Zápas o generála

Tomáš Vůjtek: Zápas o generála (ilustrační koláž). Igor Bareš, Jan Šejna, Miroslav Táborský

„Díky mně skončil kult osobnosti, díky mně byla obnovena svoboda slova, díky mně skončila studená válka!“ O tom všem byl přesvědčen generál československé lidové armády a uprchlík s nejvyšší hodností Jan Šejna. Co z toho je pravda? Igor Bareš a Miroslav Táborský hrají mnoho podob muže, který prakticky najednou dokázal budovat i bourat československý socialismus. Poslouchejte na Vltavě v neděli 28. října od 20:30 hod. a poté ještě po dobu jednoho týdne on-line.

Díky neschematickému výkladu, využití působivé hudby Matěje Kroupy a především výborné spolupráci s herci – vedle Ivana Trojana v titulní roli plukovníka Švece také s Martinem Myšičkou, Igorem Barešem, Petrem Lněničkou a dalšími – přináší hra s odstupem sta let od válečných událostí nečekaně živý obraz osudů a charakterů a promlouvá k současnému posluchači s překvapivou naléhavostí.

Účinkují: Ivan Trojan, Petr Lněnička, Miroslav Hanuš, Ondřej Rychlý, Martin Myšička, Igor Bareš, Kryštof Bartoš, Václav Jílek, Michal Necpál, Filip Kaňkovský, Kryštof Rímský, Zdeněk Velen, Kajetán Písařovic, Vojtěch Bartoš a další
Rozhlasová úprava: Jaroslav Vostrý
Hudba: Matěj Kroupa
Dramaturgie: Klára Novotná
Režie: Lukáš Hlavica 

Natočeno v roce 2018.