Rozloučení s Burácem
V Čajovně se 6. září setkáte s básnickou osobností, která bohužel již není mezi námi. Zazní několik básní i písní z právě vydávané sbírky Jana Buryánka Slovo o Schoulenci. Recituje je Jiří Langmajer. Čajovna je pozvánkou do poetického světa talentovaného básníka, letmým nahlédnutím do jednoho lidského osudu a také rozloučením s Burácem. Ukázky z jeho tvorby najdete v článku.
Pardubický básník, textař a zpěvák Jan Buryánek je sice širší veřejnosti prakticky neznámý, tento fakt však nijak neoslabuje naléhavost a mohutnou vnitřní sílu jeho básnického poselství. Sílu, která dokáže strhnout kohokoliv, kdo je spolu s básníkem ochoten podstoupit meditativní, antiiluzivní a v prvé řadě sveřepě umíněnou pouť za co nejpřesnějším pojmenováním skutečnosti. Není to pouť útěšná a nepřináší katarzi. A právě takové jsou i Buryánkovy verše - úsporné, nezdobné, šetří se v nich obrazností, ale o to výstižněji zachycují základní existenciální situace. Je to možná poezie nelíbivá, ale o to závažnější myšlenkově a náročnější umělecky. Pokud chcete, nahlédněte do jeho Jeskyně slov.
Život a hudba
Jan Buryánek, pro všechny přátele i známé Burác, se narodil 28. května 1974 v Pardubicích, v 90. letech vystudoval na pražské Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy češtinu a českou literaturu v kombinaci s historií. Od roku 2001 se jeho profesní život spojil s nevládní humanitární organizací Člověk v tísni, kde se podílel na celé řadě vzdělávacích aktivit, zaměřených především na problematiku multikulturních vztahů, integraci a život etnických menšin v české společnosti. Ve svých milovaných Pardubicích stál u zrodu hned několika hudebních uskupení i jednorázových projektů, především ale 9 let působil v pardubické kapele Spiknutí, jejímž zpěvákem, kytaristou a textařem byl. Pozoruhodná tvorba této kapely byla vždy určována jeho nezaměnitelným básnickým vnímáním.
To se stalo ještě vyzrálejší v krátkém období, kdy vystupoval jako osamělý písničkářský bard.
Slovo o Schoulenci
Vydání své vytoužené básnické sbírky se Jan Buryánek bohužel nedočkal. Jeho bolestně krátký životní příběh zakončila loňského 18. listopadu zákeřná psychická nemoc, které nedokázal vzdorovat. Rozsáhlá sbírka Slovo o Schoulenci, jež představuje výběr z Burácova básnického odkazu, přichází na svět na konci letošního září, kdy ji vydávají jeho přátelé a občanské sdružení Litterula.
Ve vzpomínkové Čajovně zazní několik básní z této sbírky, citlivě recitovaných Jiřím Langmajerem, a také písně z cédéčka, které je ke sbírce přiloženo. Tato Čajovna chce být malým pozváním ke vstupu do poetického světa talentovaného básníka, letmým nahlédnutím do jednoho lidského osudu. A také rozloučením s Burácem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.