Rozloučení s Burácem

28. srpen 2008

V Čajovně se 6. září setkáte s básnickou osobností, která bohužel již není mezi námi. Zazní několik básní i písní z právě vydávané sbírky Jana Buryánka Slovo o Schoulenci. Recituje je Jiří Langmajer. Čajovna je pozvánkou do poetického světa talentovaného básníka, letmým nahlédnutím do jednoho lidského osudu a také rozloučením s Burácem. Ukázky z jeho tvorby najdete v článku.

Pardubický básník, textař a zpěvák Jan Buryánek je sice širší veřejnosti prakticky neznámý, tento fakt však nijak neoslabuje naléhavost a mohutnou vnitřní sílu jeho básnického poselství. Sílu, která dokáže strhnout kohokoliv, kdo je spolu s básníkem ochoten podstoupit meditativní, antiiluzivní a v prvé řadě sveřepě umíněnou pouť za co nejpřesnějším pojmenováním skutečnosti. Není to pouť útěšná a nepřináší katarzi. A právě takové jsou i Buryánkovy verše - úsporné, nezdobné, šetří se v nich obrazností, ale o to výstižněji zachycují základní existenciální situace. Je to možná poezie nelíbivá, ale o to závažnější myšlenkově a náročnější umělecky. Pokud chcete, nahlédněte do jeho Jeskyně slov.

Život a hudba

Jan Buryánek, pro všechny přátele i známé Burác, se narodil 28. května 1974 v Pardubicích, v 90. letech vystudoval na pražské Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy češtinu a českou literaturu v kombinaci s historií. Od roku 2001 se jeho profesní život spojil s nevládní humanitární organizací Člověk v tísni, kde se podílel na celé řadě vzdělávacích aktivit, zaměřených především na problematiku multikulturních vztahů, integraci a život etnických menšin v české společnosti. Ve svých milovaných Pardubicích stál u zrodu hned několika hudebních uskupení i jednorázových projektů, především ale 9 let působil v pardubické kapele Spiknutí, jejímž zpěvákem, kytaristou a textařem byl. Pozoruhodná tvorba této kapely byla vždy určována jeho nezaměnitelným básnickým vnímáním.

00772638.jpeg

To se stalo ještě vyzrálejší v krátkém období, kdy vystupoval jako osamělý písničkářský bard.

Slovo o Schoulenci

Vydání své vytoužené básnické sbírky se Jan Buryánek bohužel nedočkal. Jeho bolestně krátký životní příběh zakončila loňského 18. listopadu zákeřná psychická nemoc, které nedokázal vzdorovat. Rozsáhlá sbírka Slovo o Schoulenci, jež představuje výběr z Burácova básnického odkazu, přichází na svět na konci letošního září, kdy ji vydávají jeho přátelé a občanské sdružení Litterula.

00772474.jpeg

Ve vzpomínkové Čajovně zazní několik básní z této sbírky, citlivě recitovaných Jiřím Langmajerem, a také písně z cédéčka, které je ke sbírce přiloženo. Tato Čajovna chce být malým pozváním ke vstupu do poetického světa talentovaného básníka, letmým nahlédnutím do jednoho lidského osudu. A také rozloučením s Burácem.

autor: mrk
Spustit audio