Rozhlasoví symfonikové uvedli premiéru skladby Šimona Vosečka na erotické texty

6. listopad 2023

První koncert pod vedením hostují­cího dirigenta Symfonického orchestru Roberta Jindry zahájila světová premiéra nové skladby Šimona Vosečka. 

PROGRAM
Šimon Voseček:
 Poltron V. que tu es, pragmatické postřehy z erotického života, na texty ze sbírky Le Parnasse des poètes satyriques, Paříž 1622, světová premiéra skladby pro mezzosoprán, baryton a orchestr na objednávku SOČRu.
Anton Bruckner: Symfonie č. 4 Es dur „Romantická“

Robert Jindra dirigent
Jana Kurucová mezzosoprán
Daniel Luis de Vicente baryton

Šimon Voseček

V Ra­kousku žijící český skladatel, který absolvoval Pražskou konzervatoř a Univerzitu hudeb­ních a dramatických umění ve Vídni, získal renomé jako autor oper i instrumentálních děl. V nové skladbě pro mezzosoprán, bary­ton a orchestr složené na objednávku SOČRu zhudebnil erotickou poezii francouzských sa­tirických básníků 17. století.

V Rakousku jsme zů­stali i v druhé polovině večera, kdy zazněla Symfonie č. 4 zvaná „Romantická“, kompo­zice monumentální krásy. Anton Bruckner ji složil v roce 1874, ale vracel se k ní následují­cích patnáct let a opakovaně ji přepracovával.

autor: SOČR
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.

Partneři