Rovné silnice, vysoké domy, rušné ulice. Když je možnost jet do Ameriky, rozbuší se mi srdce, říká ilustrátor Jindřich Janíček
Neběhá, ale v běhu si – ostatně jako ve všem – rád hledá příběhy a zajímavosti. Všímá si typicky městské krajiny okolo sebe a zážitky z cest zpracovává do komiksových deníků. Hostem Vizitky byl Jindřich Janíček, ilustrátor, spoluzakladatel nakladatelství Take Take Take, rodák ze Znojma, fanoušek kapel Sun Kil Moon, The White Stripes a kinematografie. Janíčkův syn Oliver dokonce podle jednoho filmu dostal jméno.
Jako dítě chtěl hrát Jindřich Janíček hokej. Ve znojemském mládežnickém oddíle zastával post třetího brankáře, a když v jednom zápase dostal několik gólů, zakusil na vlastní uši a nervy, co obnáší být součástí týmu plného přespříliš ambiciózních chlapců a jejich naštvaných rodičů. Přestoupil proto do florbalového týmu, když se však blížily přijímačky na střední školu, maminka Jindřichovi doporučila, ať sport nechá stranou a soustředí se na to, co mu jde nejlíp: na kreslení.
Dnes patří Jindřich Janíček, absolvent animace ve Zlíně a ilustrace na UMPRUM, mezi ilustrátorskou špičku, za svou práci dostal cenu Czech Grand Design a s manželkou, grafičkou Nikolou, provozuje malé nakladatelství Take Take Take. Vydal v něm například oceněnou svérázně ilustrovanou Ústavu České republiky, o níž ve Vizitce mluvil detailně. „Spolupracoval jsem taky s Národním parkem Podyjí, jeho ředitel nakoupil spoustu mnou ilustrovaných ústav a dává je českým i rakouským politikům jako dárek,“ usmívá se.
Špatně si zavázal tkaničky
Ačkoliv Janíček ilustruje knihy nejrůznějšího ražení – jako foglarovský zelenáč se pustil dokonce i do Dobrodružství v zemi nikoho –, speciální místo v jeho portfoliu má právě sport. Kromě hokeje jej aktivně zajímá i lezení (které prozatím nikdy nekreslil), jeho rukopis je ale úzce spjatý zejména s běžeckým časopisem B. I za přílohu jednoho z „Béček“ – komiks 75 stupňů Fahrenheita, inspirovaný bostonským maratonem z roku 1982 – ostatně dostal ilustrátorskou cenu Czech Grand Design. „Název komiksu odkazuje k teplotě bostonského vzduchu. Ve sportovních příbězích mě vždycky baví hledat zajímavosti, konkrétně tady jsem třeba nakreslil, jak si jeden z favoritů špatně zavázal tkaničky a téměř nestihl start. Než jsem se dostal k samotnému závodu, polovina knížky byla pryč,“ říká.
Čtěte také
Ve Vizitce mluvil také o svých dojmech z předloňského mistrovství republiky v atletice, které pozoroval právě kvůli ilustracím: překvapily ho rádoby vtipné, sexistické poznámky směrem k atletkám a také velká míra machismu, typická například pro hokejová utkání. Řeč přišla i na jeho magisterský projekt, v rámci nějž zpracoval kufr plný vzpomínek svého dědy – legionáře. Všech pět set kusů knížky s názvem K večeru spustil se déšť se nakonec prodalo a čeká ji dotisk.
Minulý rok byl Jindřich Janíček na literární rezidenci v Broumově, kde začal kreslit cestopis ze Seattlu a Vancouveru. Původně to měl být jen krátký sešit, prozatím ale nabobtnal na 120 stran. Ilustrace zachycují severoamerickou dovolenou, již absolvoval se svou ženou, a vyjít by měly pod hlavičkou nakladatelství Paseka. „Některé lidi asi nemusí zajímat, že jsme byli na skvělé dovolené, ale je tam i spousta odboček k historii a politice USA. Pak mám taky rozkreslenou přílohu o tom, proč mě Amerika a její města tak zajímají,“ konstatuje s tím, že to vlastně dodnes netuší. Kořeny ale cítí v dětství, kdy se s tátou díval na film Casper o malém duchovi. „Začíná to tím, že se rodina stěhuje z Nového Mexika do Maine. Ptal jsem se táty, proč mají v Americe tak rovné silnice. Vím, že bych tam žít nechtěl, ale vždycky, když se ukáže, že je možnost do Ameriky jet, rozbuší se mi srdce.“
Související
-
Podivuhodná knižní expedice s nezávislými nakladateli z Take...
„Potenciál mladé generace je veliký. Je stále jednodušší si vydat knížku sám,“ říká tvůrčí i partnerská dvojice Jindřich Janíček a Nikola Klímová z nakladatelství T...
-
Autoři Ilustrované Ústavy České republiky: „Když jsme ji prvně četli, nadchla nás“
V neděli byla v rámci letošního Designbloku pokřtěna Ilustrovaná Ústava České republiky, v těchto dnech ji najdete v knihkupectvích.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.