Romain Rolland: Život Beethovenův. Premiérová četba z biografie německého skladatele

17. prosinec 2020

Četba na pokračování z beletrizované biografie německého skladatele, v níž francouzský romanopisec Romain Rolland líčí Beethovena jako tvůrce, který navzdory všem protivenstvím zápasil po celý život o velké umění. Premiéru poslouchejte on-line po dobu jednoho měsíce po odvysílání.

Účinkuje: Pavel Oubram
Připravila: Alena Heroutová
Překlad: Pavel Eisner
Zvukový mistr: Michal Kolář
Režie: Martina Schlegelová
Premiéra: 13. 12. 2020

Francouzský prozaik, dramatik, esejista a autor životopisů velkých osobností světové kultury Romain Rolland (1866–1944) byl vášnivě oddán hudbě a jeho činnost beletristická a muzikologická probíhaly od začátku do konce jeho tvorby se stejnou intenzitou. Život Beethovenův nebyl psán s úmyslem podat vědecké dílo o hudebním géniovi, jejž Rolland tolik ctil. Dílo vzniklo roku 1902 jako výraz díků za uzdravení duše, která se vymanila z tvůrčí krize právě působením Beethovenovy hudby vyslechnuté na festivalu v Mohuči a setkáním s Beethovenovými stopami v Bonnu a Koblenzi. S vnímavostí hudebníka a básníka prožívá Rolland drama tvoření za určitých životních a citových stavů a ukazuje nám Beethovena jako osobnost, která po celý život zápasí o velké umění.

Naučil jsem se od něho víc než od všech mistrů své doby. Vděčím Beethovenovi za nejlepší část sebe sama.
Romain Rolland

Život Beethovenův vyšel poprvé v lednu 1903. Během několika týdnů byla knížka vyprodána, následovaly další a další dotisky. Romain Rolland k tématu poznamenal: „Naučil jsem se od něho víc než od všech mistrů své doby. Vděčím Beethovenovi za nejlepší část sebe sama.“ A jinde autor napsal: „Beethoven je víc než první z hudebníků. Je nejhrdinštější silou moderního umění. Je největším a nejlepším přítelem těch, kteří trpí a zápasí.“

Premiéru pořadu uvádíme při příležitosti 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena.

autoři: Alena Heroutová , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...