Robert Louis Stevenson: Podivný případ doktora Jekylla a pana Hyda. Ilja Racek v hororovém příběhu o sváru dobra a zla v lidském nitru

15. listopad 2020

U příležitosti 170. výročí narození skotského autora Roberta Louise Stevensona na Vltavě uvádíme dramatizovanou četbu na pokračování z jeho známé novely Podivný případ doktora Jekylla a pana Hyda. V režii Ivana Chrze účinkují Eduard Cupák, Ilja Racek, Otakar Brousek, Petr Nárožný, Vladimír Brabec a Milan Stehlík. Poslouchejte on-line po dobu jednoho měsíce po odvysílání.

Účinkují: Eduard Cupák, Otakar Brousek, Petr Nárožný, Vladimír Brabec, Ilja Racek a Milan Stehlík
Připravil: Jan Halas
Překlad: Jarmila Fastrová
Režie: Ivan Chrz
Natočeno: v roce 1994

Skotský romanopisec a autor povídek Robert Louis Stevenson (13. listopadu 1850 – 3. prosince 1894) v dětství hojně četl dobrodružné romány Alexandra Dumase a Waltera Scotta, naslouchal otcovým historkám o plavbě na moři a chůvinu vyprávění o pekle, čarodějnicích a skotských povstalcích. V dospělosti se stal mistrem krátké sevřené prózy, založené na bohaté dějovosti a často se odehrávající v odlehlých končinách či v minulosti. Jeho knihu Ostrov pokladů (v jiném překladu s názvem Poklad na ostrově) jistě netřeba připomínat.

Hrdina proslulé Stevensonovy novely Podivný případ doktora Jekylla a pana Hyda (1886) se pomocí drogy dokáže přeměňovat ve zloducha, ale experiment se mu časem vymkne z rukou a on už není schopen vrátit se do své původní podoby. Autor v této novele o protikladných tvářích lidského charakteru osvědčil znalost temných zákoutí lidské duše.

autoři: Jan Halas , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...