Ring Lardner: Hnízdečko lásky

1. červenec 2014

Satirická povídka amerického spisovatele v překladu Martina Hilského. Účinkuje Svatopluk Beneš.

Ring Lardner (1885, Michigan – 1933, New York) byl žurnalista, sportovní reportér, jeden z nejpopulárnějších povídkářů a humoristů 20. let v USA.

Jako sportovní reportér cestoval s oblíbenými baseballovými týmy po Americe a od reportáží o utkáních a hráčích přešel k původní tvorbě a začal psát povídky ze světa sportu. Vytvořil oblíbenou postavu negramotného hráče baseballu a autora sérií jakýchsi fiktivních dopisů; byl to absurdní, komický typ domýšlivého tupce a omezeného vychloubačného sportovce.

Čtenáři si vynucovali pokračování seriálu v nejrůznějších variantách. Svého hrdinu dotvářel i jazykovými prostředky: uvedl do americké literatury hovorový jazyk a slang velkoměsta, plně odrážející drsnost městského života. Jeho odkaz je příspěvkem k portrétu malé měšťácké duše propadlé vulgárnímu požitkářství.


Účinkuje: Svatopluk Beneš

Autor: Ring LardnerPřeklad: Martin HilskýRežie: Jan Lorman

Natočeno v roce 1977.

autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.