René Daumal: Černá poezie, bílá poezie

11. červen 2021

Jan Hartl čte esej francouzského básníka, jednoho ze zakládajících členů skupiny Le Grand Jeu (Vysoká hra). Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkuje: Jan Hartl
Překlad: Ladislav Šerý
Režie: Markéta Jahodová
Natočeno: v roce 1998

V roce 1928 vyšlo první číslo revue Vysoká hra, které vydala skupina mladých francouzských literátů, mizi nimiž vedle Rogera Gilberta-Lecomta vynikal René Daumal (1908–1944) – spisovatel, filozof, znalec sanskrtu a indické poetiky, mystik. Daumal byl člověkem bytostně hledajícím. Poezie mu byla nástrojem k ohledávání mezních možností lidské existence. Poslechněte si jeden z jeho esejů. 

Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...