Receptury veršujícího lékaře
Jestliže bývá osoba lékaře automaticky a primárně spojována s tělesnými obtížemi a neduhy, je to pochopitelné. Když doktor medicíny nabízí medikamenty také pro duši a k zamyšlení, je dobré si povšimnout, jaké ingredience namíchal a jaký postup léčby zvolil. Tišnovské nakladatelství Sursum vydalo dvě sbírky básní lékaře Josefa Kořenka. Soubor dvaapadesáti básní nazvaný Na cestě s ilustracemi Jana M. Krejčího a o dvě méně ve sbírce Pohledy, ilustrované kresbami Františka Nového. Obě sbírky doprovodil doslovem literární teoretik Mojmír Trávníček.
Pokud přepíšeme do souvislé věty první báseň ze sbírky Na cestě, získáme básníkovo krédo i odhodlání, s nímž se ujímá slov, ošetřuje narušené vztahy a upozorňuje na nutnost prevence k udržení bystré mysli a radostného pohledu na svět: Mé básně jsou pokusem zachytit krásu života důstojnost lidské osoby sílu lásky něhu vzájemného obdarovávání a také trochu pokusem rozbíjet lidskou faleš tak úspěšně maskovanou.
Josef Kořenek je básníkem okamžiku. Ve sbírce Na cestě především vnímá lidi kolem sebe, věci, jež je obklopují a kterými oni se někdy zbytečně zahlcují, Maskováni / vědomostmi / penězi / chytrostí /zpíváme hity / nepřejícnosti. I když si je vědom nutného ruchu pracujícího všedního dne, stejnou naléhavost pociťuje vůči neustálému posilování vědomí úcty k životu, k řádu, utvářejícímu lidské svazky a vztahy. Jejich nedostatek a neschopnost je příčinou porušené rovnováhy souvislostí, jedovatá slova / tříští všechno / nezapomínají rozezvučet /bolest v každém koutku srdce, zaslepenosti a zloby, kope slovy / do nedívajících se / stejným směrem / s nadšením jiným / oklešťuje prostory / lidskost redukuje / přeje servilním. Naopak, právě neporaněné a pevné vztahy posilují vědomí nepromarněného času, který je člověku dán (Není prázdných životů / Tvůrce štědře / pamatoval na každé jméno), jsou nejlepší a nejúčinnější medicínou. Na zklamání / vytrvale roubovat / naději / neplodná slova / opylovat láskou / každý den vyšetřit / kalíšek něhy / pro živořící srdce.
Jako lékař J. Kořenek ví, že než radikální léčba je důležitější vhodné předcházení nemoci. Proto radí, apeluje, upozorňuje, předepisuje, např. v básních Síla, Formuluji, Čtení, Receptem sbírky Na cestě, aby v Pohledech ještě vypjatost a naléhavost rady zesílila v neodbytné varování (Může, Pak, Choulení, Falešný kvapík). Ve sbírce Pohledy jakoby se básník poněkud pozastavil, možná zadýchal, neboť pocit marnosti se v konzumem otrávené společnosti rozšířil jako nebezpečný virus. Řadu let / pronásleduji v sobě / beznaději / a snažím se vidět za obzory / a věřit / netušenému rozměru / pokračování života.
Je jasné, že verše Josefa Kořenka jsou psány s rozvahou, nechci přinášet / slova bez užitku. Žádné emocionální úlety a vychýlení, žádné zbytečné fantazie a lyrizování. Přesná diagnóza a racionální i logický návrh léčby. Je to poezie didaktická, hledající ve stručnosti užitečnost a prospěch slov, neboť slovo může nejen ublížit, ale především šířit pozitivní energii, a tudíž léčit. Je to poezie, o níž by bylo možné říci, že je promyšlená, středostavovská, pevně uložená do řečiště pozemského života, které plyne svojí cestou k moři, onomu příhodnému symbolu nekonečna.
Josef Kořenek, Na cestě, Sursum, Tišnov 2005, str. 70.
Josef Kořenek, Pohledy, Sursum, Tišnov 2005, str. 72.
Nejposlouchanější
-
Smíme si půjčit vašeho manžela? Poslechněte si povídky anglického spisovatele Grahama Greena
-
Případy Sherlocka Holmese, otce Browna, slečny Marplové a dalších anglických detektivů
-
Psí voják Filip Topol. Portrét hudebníka, básníka a sebevraha životem
-
Pianistka hrající jen na černých klávesách. Slavný román Elfriede Jelinekové
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.