Radovan Lipus: Scénologie Ostravy
Scénologie se nazývá zkoumání fenoménu scény a scéničnosti, které v je době rozvoje médií a rozšiřování jejich vlivu, a s tím spojeným scénováním a sebescénovaním osob i různých projektů. Scéna znamená prostor pro vystupování i výjev. Nakladatelství Kant Karla Kerlického nedávno vydalo knížku Radovana Lipuse Scénologie Ostravy, ve které "scénologické metody" uplatňuje na genius loci města Ostravy. Lipuse kulturní veřejnost zná jako divadelního, ale rozhlasového a televizního režiséra, s jeho jménem je spojen televizní cyklus o architektuře Šumná města. Lipus žije v Ostravě a většina jeho uměleckých aktiv se odehrává v severomoravském regionu.
S autorem knihy Scénologie Ostravy se sešel redaktor Jiří Kamen. Zeptal se ho, jakými "scénologickými" projevy města se zabýval.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.