Radostí z vyprávění obohacuje svět. Spisovatel Salman Rushdie byl oceněn renomovanou Mírovou cenou německých knihkupců
Laureát renomované Mírové ceny německých knihkupců je už známý. Cena se již tradičně uděluje poslední den Frankfurtského knižního veletrhu. Letos to bude 22. října. Cenu obdrží indicko-britský autor Salman Rushdie. Eva Novak referuje.
Čtěte také
V roce 1989 vyhlásil Ajatolláh Chomejni nad Rushdiem krajní případ fatvy – tedy pokyn k fyzickému odstranění spisovatele. Muslimové z celého světa byli vyzváni ho zabít. Jednalo se o reakci na román Satanské verše, který podle muslimů znevažoval islám a osobu proroka Mohameda. Od té doby Rushdiemu britská vláda poskytovala ochranu, spisovatel se také musel často stěhovat.
Nepředstavitelné, že Rushdie takto žije déle než 30 let a v tomto stavu permanentního ohrožení napsal dalších sedm románu, mnoho esejů, povídek i autobiografii. Přes veškeré protesty islámského světa pasovala anglická královna Rushdieho v roce 2007 na rytíře. Od roku 2000 žije spisovatel v New Yorku. 12. srpna loňského roku pobodal Rushdieho libanonský extremista při jedné z přednášek ve státě New York. Od té doby je spisovatel slepý na jedno oko.
Porota zdůvodňuje své rozhodnutí mimo jiné takto: Salman Rushdie spojuje ve svých románech i populárně naučných knihách vypravěčskou moudrost s neutuchávající literární inovací, humorem a moudrostí. Přitom popisuje sílu, pomocí které mocenské režimy ničí nejen celé společnosti, ale i zdánlivou nezničitelnost odporu jedinců. Salmana Rushdieho uctíváme pro jeho neoblomnost, vitalitu a za to, že svou radostí z vyprávění obohacuje svět.“
Mírová cena německých knihkupců je udělována od roku 1950. K jejím laureátům minulých let patří kulturní osobnosti světového formátu. Jedním z kritérií pro jejich výběr je fakt, že tvoří, přestože jim hrozí perzekuce. Namátkou jich několik jmenuji Yehudi Menuhin, Siegried Lenz, Václav Havel, Martin Walser, Sebastiao Salgado a Margaret Atwood. V minulém roce byl laureátem ukrajinský básník, prozaista, esejista, překladatel a performer Serhij Žadan
Související
-
Obyčejní lidé v bezejmenné kavárně. Rakouský spisovatel Robert Seethaler napsal nový román
Rakouský herec a spisovatel píše většinou příběhy o obyčejných lidech. Nový titul vyšel pod názvem Bezejmenná kavárna koncem dubna v berlínském nakladatelství claasen.
-
Texty frankfurtských poetických přednášek. Autorka Judith Hermannová vydává velmi osobní knihu
Řekli bychom si všechno (Wir hätten uns alles gesagt) je název nového textu berlínské autorky Judith Hermann. Referuje Eva Novak.
-
Kontrast města a vesnice. Autorka bestsellerů Juli Zeh vydává román v dopisech s názvem Mezi světy
Nový román autorky bestsellerů Juli Zeh a jejího spoluautora Simona Urbana se po vydání okamžitě vyhoupl na druhé místo rankingu týdeníku Der Spiegel.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.