Radost z hudby

8. leden 2008

Mladé profesionální muzikanty z komorního orchestru Berg svedla kdysi dohromady moderní hudba: měli rádi autory 20. století i současné skladatele. Začali získávat příznivce; kromě nesporných interpretačních kvalit vzbudili pozornost i objevnou dramaturgií a mohli se "institucionalizovat".

0:00
/
0:00

Pod vedením šéfdirigenta Petera Vrábela od roku 2001 pravidelně koncertují, připravují abonentní cykly, účastní se prestižních projektů. Vystoupili například na Pražském jaru, festivalu Bohuslava Martinů, účinkovali v baletech pražského Národního divadla.

Život souboru, který programově uvádí moderní hudbu, není ovšem jednoduchý. Šéfdirigent i manažerka Eva Kesslová vděčně vzpomínají na pomoc hudebních osobností i organizací, kupříkladu ředitele České filharmonie Václava Riedelbaucha, skladatele Viktora Kalabise či Nadace Bohuslava Martinů. Však má orchestr také na repertoáru téměř kompletní komorní dílo B. Martinů!

Berg si získal respekt i trvalý zájem publika, na koncertech mívá plno. Ze své cesty přitom neuhýbá, soustřeďuje se na klasiky 20. století a na současnou tvorbu. Téměř každý koncert nabídne premiéru nové skladby. Jaké je kritérium výběru? "Snažím se najít a uvést hudbu, která mě baví a která těší i mladé členy souboru. A věřím, že se to přenáší i na posluchače," říká šéfdirigent Vrábel.

Komorní orchestr Berg - koncert s podtitulem Skladatelé a film (2005)

Sezonu 2008 zahájí orchestr - jak má ve zvyku - v první třetině kalendářního roku. Na programu ma Brittena, Pärta, Glasse, Martinů, Stravinského, Honeggera, Schnittkeho a řadu premiér soudobých domácích autorů. Na koncertech tak dochází k užitečné konfrontaci klasiků s mladými skladateli. Pro propagaci soudobé hudby vyhlásil Berg i soutěž o nejlepší soudobou skladbu loňské sezony; rozhoduje porota i publikum. Vítězná skladba bude uvedena na prvním koncertě nové sezony 10. března 2008.

autor: Agáta Pilátová
Spustit audio