Pudivítr Vojta a jeho splněný sen aneb 150 let Náprstkova muzea

1. červen 2024

Proměny domu U Halánků od pivovaru k muzeu mimoevropských kultur − to je téma vyprávění, které jsme nazvali podle způsobu, jakým se tam před půldruhým stoletím žilo − „Otevřený dům“. Na prohlídku se vydáme s historičkou a kurátorkou Pavlou Hubáčkovou.

Šicí stroj, loupače jablek a brambor, ale také africké masky, indiánské čelenky anebo nádoby australských domorodců. Tak různorodou směsici představovalo ve svých počátcích dnešní Náprstkovo muzeum. K vidění tu byly nejmodernější přístroje do domácnosti, které Vojta Náprstek nakupoval na světových výstavách v Londýně, ve Vídni a v Paříži a zároveň exotické dary českých cestovatelů a sběratelů.

Veřejnost to všechno mohla poprvé obdivovat 16. května roku 1874

Dnešní Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur v domě U Halánků založil a z dědictví po obchodně zdatné matce Anně financoval Vojta Náprstek. Muž mnoha talentů a schopností, vlastenec, velkorysý mecenáš, skvělý společník, nadšenec pro všechno nové a moderní. Své fantazie měnil v realitu a svým nadšením ovlivnil mnoho lidí. Do zapšklé společnosti vnášel energii a svěžest, nezatíženou přežilými konvencemi.

autor: kon
Spustit audio

Související