Pucciniho Vlaštovka o pařížské kurtizáně. Záznam představení z Metropolitní opery v New Yorku
Metropolitní opera připomíná letošní sté výročí úmrtí Giacoma Pucciniho i jednou jeho zřídka uváděnou operou. Přímý přenos jsme vysílali 20. dubna od 19:00. Kompletní záznam večera vám bude k dispozici jen po dobu 30 dnů od odvysílání.
Letošní sté výročí úmrtí Giacoma Pucciniho připomíná i newyorská Metropolitní opera sérií představení jeho oper. My jsme z nabídky přímých přenosů vybrali na duben a květen 2024 dva tituly – na 11. května slavnou operu Madama Butterfly, 20. dubna uvádíme v živém vysílání z jeviště Metropolitní opery v New Yorku méně známou Pucciniho operu La rondine – Vlaštovka.
V ulicích Paříže potkáváme bankéře Ruggera, starého muže, milujícího krásnou Pařížanku Magdu. Magda jako vlaštovka touží uletět na jih a Ruggero vzpomíná na chvíle, které s ní zažil. A ve svých vzpomínkách nazývá metropoli na březích Seiny městem touhy a zbožných přání. Nostalgická idyla ale nemá dlouhého trvání, bankéř Ruggero se z dopisu dozvídá o minulosti své krásné lásky a zavrhuje ji…
Příběh své Vlaštovky napsal Giacomo Puccini na libreto Giuseppa Adamiho a premiéru měla v Monaku v roce 1917. V Pucciniho Vlaštovce se představila sopranistka Angel Blue jako Magda, Ruggera ztvárnil tenorista Jonathan Tetelman. A v přestávce přímého přenosu jsme si připomněli také koncertní provedení Pucciniho Vlaštovky, které se odehrálo v Praze v roce 2022.
Související
-
Metropolitní opeře je 140 let. Scéna neexperimentuje a sází na soudobou hudbu, zní v Akcentu
Saša Michailidis se ptá hudební dramaturgyně ČRo Renáty Spisarové Kotík a hudebního publicisty a spolupracovníka Vltavy Borise Klepala.
-
Giacomo Puccini: Tosca
Nová nahrávka Pucciniho opery s dirigentem Carlem Montanarem, Berlínským rozhlasovým orchestrem a pěvci Melody Moore, Stefanem Popem a Lesterem Lynchem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.