Prosklené kobky i toalety v zálivu. Proměna pražských náplavek nabízí překvapivá řešení

3. červen 2019

Během léta by měly být kobky ve zdech Rašínova a Hořejšího nábřeží hotové a předané novým nebo staronovým nájemcům. V další fázi projektu se počítá i s kultivací Dvořákova nábřeží. Autorem architektonického řešení opravy všech tří pražských náplavek je Petr Janda a studio Brainwork. Jeho koncepce vychází z genia loci i z rozmanitého charakteru jednotlivých náplavek a nabízí některá překvapivá řešení.

Základní typy využití jsou tři – kavárny, galerie a veřejné toalety. Typy architektonického řešení jsou dva - jedno se týká velkých kobek na Rašínově nábřeží, které budou mít velkoplošné kruhové prosklení, říká Petr Janda. „Princip je založený na co možná největším propojení exteriéru s interiérem, řešením je jedno otevírací okno. Všechny ostatní kobky jsou řešené skulpturálním vstupem s pomocí ohnutých plechů."

Náplavka na Rašínově nábřeží v Praze, rekonstrukce kobek

Zásadní změnu přinese náplavkám nový systém toalet, časté a palčivé téma veřejného prostoru v Praze. I prostor toaletních kobek svým specifickým řešením navazuje na náplavku a díky vsazené plechové membráně vytváří dojem zálivu. „Ten náplavku vtáhne do prostoru kobky a vytvoří předprostor, který je krytý a vytvoří čekací prostor před kabinami."

Náplavka na Rašínově nábřeží v Praze, rekonstrukce kobekBěhem léta by měla být dokončená rekonstrukce velkých kobek nejen na Rašínově ale i těch komornějších na Hořejším nábřeží. Oživení smíchovské náplavky, jejíž identita právě teď vzniká, by mělo v ideálním případě fungovat jako protipól nejnavštěvovanějšího Rašínova nábřeží, jehož dosavadní živelný provoz a program bude snaha kultivovat.

Přispět by k tomu měl kurátor pražských náplavek, kterým je Jiří Sulženko. „Je to pozice, která už existuje jeden rok a doplňuje triumvirát architekta a správce náplavek. Náplní práce kurátora je nastavit pravidla hry pro události, akce a aktivity, které se na náplavce dějí. Snaha kultivovat užití veřejného prostoru je ale těžká, naráží na řadu obchodních nebo politických zájmů. Vzniká napětí, které se snažíme uvést do rovnováhy."

Z trafostanice je kino. Výjimečný projekt zabydlel výjimečný dům

Filmové centrum Edison Filmhub

Sem tam se přihodí, že je unikátní stavba po rekonstrukci využitá k něčemu smysluplnému. Nestává se to příliš často, ale v případě cenné funkcionalistické stavby v centru Prahy, pár metrů od Jindřišské věže a hned vedle kostela svatého Jindřicha, to platí svrchovaně. V budově bývalé trafostanice vznikl Filmhub Edison. Má být nejen místem projekcí kvalitních filmů a festivalů, ale taky setkávání lidí a debat o všem možném.

„Už máme za sebou výběrové řízení na nové provozovatele, snažili jsme se, aby byli kvalitativně co nejzajímavější, aby nabídli něco navíc, a třeba tím i měnili strukturu návštěvníků," říká kurátor pražských náplavek Jiří Sulženko s tím, že výsledky výběrového řízení ještě musí schválit rada hlavního města. Nová pravidla vedoucí ke zklidnění náplavek platí už od února, patří mezi ně například tiché neděle, pondělky a úterky, stanovené limity pro hluk, pravidlo pořádat velkou akci maximálně jednou za měsíc nebo používání vratných kelímků.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.