Propojení historie s 21. stoletím. Ukrajinské a ruské sešity ukazují drsné dědictví sovětského režimu pro současný svět
„Téměř dva roky jsem pendloval mezi Ukrajinou, Ruskem a Sibiří ve snaze pochopit, zaznamenat, co to byl Sovětský svaz. Jak se v téhle skutečnosti, která trvala přes sedmdesát let, vůbec žilo?“ To jsou otázky, které si kladl italský autor Igor Tuveri neboli Igort, jak podepisuje své grafické romány. Odpovědět se na ně pokusil komiksovými reportážemi Ukrajinské a ruské sešity.
Celé je to pospojováno násilím. Násilí, které se v Rusku prolíná, a prolíná se nehledě na sociální vrstvu, nehledě na dobu. Násilí, které začíná v rodině. Násilí, které funguje napříč celou společností. Násilí, které vyvěrá ven mimo ruskou federaci. Je to pojítko, kterým Rusko žije, které Rusko může v tuhletu chvíli charakterizovat a které bude Rusko, podle mě, charakterizovat i do budoucích desetiletí.
Nikola Repin o knize Ukrajinské a Ruské sešity
Související
-
Je kniha o válce sázka na jistotu? Jan Němec hovoří o motivacích tvorby povídkové sbírky Liliputin
Jak vyprávět o aktuálně probíhající válce na Ukrajině literárně? Co si může beletrie dovolit oproti žurnalistice? A jaký pohled zvolit?
-
Válka na Ukrajině očima novinářů. Sbírka reportáží Chleba z minového pole nastiňuje osobnější pohled
Necelých devět měsíců už trvá válka na Ukrajině, o níž nás informují nejrůznější média. Jak to ale vidí sami čeští a slovenští reportéři?
-
Kniha Čechov& se vrací hlouběji do dějin než ostatní svazky edice Největší dramatici
Po knihách Shakespeare a Moliere& přibyla do bohatě ilustrované edice Největší dramatici třetí publikace Renáty Fučíkové nazvaná Čechov&.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.