Válka na Ukrajině očima novinářů. Sbírka reportáží Chleba z minového pole nastiňuje osobnější pohled
Necelých devět měsíců už trvá válka na Ukrajině, o níž nás informují nejrůznější média. Jak to ale vidí sami čeští a slovenští reportéři, kteří z míst postižených ruskou agresí přinášejí zprávy, nebo ukrajinské novinářky, jichž se přímo dotkla?
Jak se v názvu ocitl právě chleba a proč jsou v publikaci místo fotografií ilustrace?
Živá svědectví z míst, kam vtrhla válka, osudy lidí, které zasáhla, zkušenosti těch, kteří o ní referují, nebo pohled na kořeny ruské agrese na Ukrajině. To nabízí kniha reportážních textů Chleba z minového pole, do níž přispělo 14 předních českých a slovenských reportérů a reportérek, i několik ukrajinských novinářek ‒ nechybí ale ani doslov historika.
Redaktorka Mozaiky Šárka Jančíková si o ní povídala s některými z autorů i s editorkou Marií Iljašenko, která se podělila také o příběh uvedený v předmluvě.
Související
-
Je kniha o válce sázka na jistotu? Jan Němec hovoří o motivacích tvorby povídkové sbírky Liliputin
Jak vyprávět o aktuálně probíhající válce na Ukrajině literárně? Co si může beletrie dovolit oproti žurnalistice? A jaký pohled zvolit?
-
Ukrajina i Polsko. Filmový festival Jeden svět se věnuje pošlapaným lidským právům po celém světě
Téma letošního ročníku – Cesty svobody – se s ruskou invazí na Ukrajinu zjevilo v další intenzitě.
-
„Ukrajina jako taková se ještě nenarodila,“ zjistil Oleh...
Oleh Kryštopa se narodil v Ivano-Frankivsku na západě Ukrajiny. Dlouho zůstával v rodném městě, nakonec se ale rozjel poznávat svou zemi. Stal se z něj novinář, tel...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.