Profesor Pavel Pafko: Štěstí se transplantovat nedá
Mezi chirurgy, lékařskou veřejností i laiky je profesor Pafko uznávanou osobností s vynikajícími odbornými výsledky i častými polemickými názory na široké spektrum otázek, včetně palčivých problémů současného zdravotnictví a společenských nešvarů.
Úctyhodná erudovanost a životní zkušenost ve spojení s pracovitostí, pílí a všeobecným rozhledem mu dovolují zobecnění, k nimž se každý z nás propracovává s různou mírou úspěšnosti po řadu let.
Pavel Pafko, po právu jeden z našich „Rytířů lékařského stavu“, dokázal výrazně povýšit naši plicní chirurgii v evropském rámci, zejména úspěšným transplantačním programem, a stal se bez nadsázky symbolem a živoucí legendou české chirurgie. Třebaže vedení „své“ kliniky ve svých 70. letech předal profesoru Lischkemu, stále pravidelně operuje – i jeho návštěva ve Vizitce se jen obtížně vtěsnala do aktuálního operačního rozpisu…
Zdraví a štěstí? Až příliš často si přejeme věci, proti kterým sami pracujeme.
Navzdory tomu je profesor Pafko člověkem neobyčejně skromným, obdivuhodně empaticky založeným. V době, kdy stále více z nás hledá snadná a zkratkovitá řešení, leckdy navíc taková, která za nás udělá někdo jiný, je každé setkání s tímto filozofujícím lékařem nesmírně obohacují, neboť přináší inspiraci a zamyšlení nad tím, jak naložit se svým vlastním životním stylem, zdravím, s postojem ke svému okolí.
Nadační fond prof. Pavla Pafka
www.nfppp.cz
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.