Proces. Nejslavnější román Franze Kafky v Četbě na pokračování
V den svých třicátých narozenin se bankovní prokurista Josef K. probudí a zjistí, že do jeho bytu vnikli dva cizí muži, aby jej zatkli, protože je obžalován pro neznámé provinění před záhadným soudem. Začíná rok trvající proces... Z proslulého románu Franze Kafky čte Jiří Ornest. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Za svého života vydal Franz Kafka (1883–1924) jen několik povídek. Nevěřil, že by jeho texty chtěl vůbec někdo číst, a žádný ze svých velkých románů nedokončil. Nebýt Kafkova přítele Maxe Broda, který navzdory výslovnému přání autora některé rukopisy posmrtně vydal, přišla by světová literatura o jednoho z nejosobitějších spisovatelů vůbec.
Kdo Josefa K. soudí a proč?
Román Proces nás zavádí do přízračného, a přesto přesně viděného světa – do světa, v němž věci odporují logice všedního života a podléhají zákonitostem tíživého snu. Průměrný úředníček se tu musí utkat s neviditelným mocenským aparátem, s dusivou byrokracií, s přezíravostí okolí... To vše v něm vzbudí sice nejasný, ale nutkavý pocit vlastní viny! Kdo ale Josefa K. soudí a proč? Tato otázka zůstává až do poslední stránky bez odpovědi.
Kafkův Proces je jedním z nejvýznamnějších literárních obrazů odrážejících atmosféru dvacátého století.
Související
-
Hodiny. Premiérová četba slavného románu Michaela Cunninghama v podání Petry Bučkové
Tři silné ženy ve třech různých dobách a zemích, tři příběhy propojené motivem květin a především románem Virginie Woolfové Paní Dallowayová.
-
Podzim plný premiér. Vychutnejte si Vonnegutovu Snídani šampiónů nebo koncerty v Sedmém nebi
Nechte podzimní čas plynout s romány Marcela Prousta, zažijte 17. listopad s hudbou manželů Havlových a den zakončete Snídaní šampiónů, To vše nabízí program na Vltavě!
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.