Proces. Nejslavnější román Franze Kafky v Četbě na pokračování

V den svých třicátých narozenin se bankovní prokurista Josef K. probudí a zjistí, že do jeho bytu vnikli dva cizí muži, aby jej zatkli, protože je obžalován pro neznámé provinění před záhadným soudem. Začíná rok trvající proces... Z proslulého románu Franze Kafky čte Jiří Ornest. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Z němčiny přeložil, pro rozhlas připravil a Kafkův text komentuje: Josef Čermák
Účinkuje: Jiří Ornest
Dramaturgie: Blanka Stárková
Režie: Josef Červinka
Natočeno: v roce 1998

Za svého života vydal Franz Kafka (1883–1924) jen několik povídek. Nevěřil, že by jeho texty chtěl vůbec někdo číst, a žádný ze svých velkých románů nedokončil. Nebýt Kafkova přítele Maxe Broda, který navzdory výslovnému přání autora některé rukopisy posmrtně vydal, přišla by světová literatura o jednoho z nejosobitějších spisovatelů vůbec.

Kdo Josefa K. soudí a proč? 

Román Proces nás zavádí do přízračného, a přesto přesně viděného světa – do světa, v němž věci odporují logice všedního života a podléhají zákonitostem tíživého snu. Průměrný úředníček se tu musí utkat s neviditelným mocenským aparátem, s dusivou byrokracií, s přezíravostí okolí... To vše v něm vzbudí sice nejasný, ale nutkavý pocit vlastní viny! Kdo ale Josefa K. soudí a proč? Tato otázka zůstává až do poslední stránky bez odpovědi.

Kafkův Proces je jedním z nejvýznamnějších literárních obrazů odrážejících atmosféru dvacátého století.

autoři: Petr Turek , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?