Privatizace a vznik elit: česká zkušenost
Hned po pádu minulého režimu bylo jasné, že nastane transformace národního hospodářství. Ale vedly se spory o rozsah, způsob a tempo této proměny. Šlo tehdy postupovat jinak? A jak nové ekonomické elity ovlivňovaly další vývoj české společnosti? Odpovídají kunsthistorička Milena Bartlová, ekonom Lukáš Kovanda a sociolog Ondřej Lánský.
Jedním z pilířů ekonomické transformace po roce 1989 se stala velká privatizace, jejíž důsledky ovlivňují náš život dodnes. Kdyby se postupovalo jinak, jaké by to mělo důsledky pro tehdejší dobu a pro dnešek? Do jaké míry se vznik privatizačních elit podepisuje na podobě současného politického života? A jaké má naše demokracie vyhlídky vzhledem k rostoucímu napětí mezi vítězi a poraženými transformačních procesů?
V odpovědích na tyto otázky se dodnes neshodnou ani experti v rámci jednoho oboru, a shoda napříč obory bývá ještě vzácnější. Lingvistický antropolog Tomáš Samek se ji pokouší hledat se třemi odborníky, z nichž každý nasvěcuje téma z jiného úhlu. Ve vltavských Reflexích vystupují kunsthistorička z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze Milena Bartlová, ekonom investičních fondů Czech Fund Lukáš Kovanda a sociolog z Univerzity Karlovy Ondřej Lánský.
Debata byla součástí performativně-diskuzního projektu Třídní boj? ve třech kapitolách, který se konal v galerii Display. Pořad připravili Tomáš Samek a Lukáš Matoška.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.