Přední světoví vědci přednášeli v Praze o fenoménu Kafka

4. květen 2017

Franz Kafka byl tématem konference, kterou uspořádal Filozofický ústav Akademie věd. Poslechněte si rozhovory o nedokončeném románu Doupě a nové monografii s názvem Kafkův kognitivní realismus.

Mezinárodní konferenci s názvem Síla analýzy a nemožnost porozumění uspořádal v minulém týdnu Filosofický ústav Akademie věd České republiky. Jarní kolokvium se tentokrát zaměřilo na dílo nejvýznamnějšího představitele pražské německé literatury – Franze Kafky. Během tří dnů na konferenci vystoupily a své příspěvky na různá kafkovská témata přednesly přední světové kapacity působící v oblasti literární vědy, estetiky i filosofie.

Americký profesor přednášel o Kafkově románu Doupě

Jedním z hostů konference byl také americký vědec, filosof a profesor prestižní University of Maryland Jerrold Levinson, který v Praze pronesl příspěvek o Kafkově nedokončeném románu Doupě. "Je to bezpochyby jedno z jeho nejvýznamnějších posledních děl. Je vždy velmi vzrušující číst poslední díla autorů, která bývají jejich testamentem, jejich konečným sdělením," říká profesor Levinson v rozhovoru, který vám doporučujeme k poslechu. 

Literární teoretička dílo Kafky studuje již 12 let, nyní napsala knihu

Výzkumu Kafkova literárního díla se literární teoretička a filosofka Emily Troscianko věnuje na půdě Oxford University více než dvanáct let. Svůj dlouhodobý kafkovský výzkum před třemi lety završila monografií s názvem Kafka´s Cognitive Realism, neboli Kafkův kognitivní realismus, kterou publikovalo prestižní britské nakladatelství Routledge. "Ve své knize jsem se soustředila na výzkum toho, jak konkrétní rysy a prvky Kafkova psaní provokují představivost čtenáře, jaké imaginativní reakce v něm vzbuzují," hovoří v rozhovoru, který si můžete poslechnout, literární teoretička Troscianko. Na základě této knihy připravila Emily Troscianko přednášku, kterou představila právě na konferenci v Praze.

 

Spustit audio