Pravda vyjde na povrch jako olej na vodu, říkal Jan Antonín Baťa
Jeho brazilský příběh vypráví Markéta Pilátová ve své nové knize S Baťou v džungli.
„Ta kniha se jmenuje S Baťou v džungli. To s poukazuje na jeho rodinu a nejbližší spolupracovníky, kteří s ním odjeli do exilu v Brazílii. Jednu chvíli žili v Československu třicátých let, moderní zemi, zvyklí na metodickou práci pili na poradách šampaňské a nosili dobře střižené obleky. A najednou se ocitli v divočině, lovili anakondy, potýkali se s bujnou vegetací a ničeho se nebáli,“ říká ke svému novému románu Markéta Pilátová.
V roce 2004 Markéta odjela do Brazílie učit češtinu – krajanskou učitelku si do městečka Batayporã aneb Baťova dobrá voda vyžádala právě vnučka Jana Antonína Bati Dolores Baťa Arambašič. Během let se Markéta seznamovala s příběhem Dolores a jejich předků, s osudy Jana Antonína Bati, nevlastního bratra zakladatele slavné značky Tomáše Bati staršího.
Jan Antonín před nacisty odešel do USA a později do Latinské Ameriky, usadil se v Brazílii, kde po vzoru Zlína založil čtyři města. O majetek a firmu byl připraven, ale nevzdával se a baťovácký duch neohroženě šířil v nových podmínkách.
Román v sobě umně kloubí historická fakta a poukazuje tak na nespravedlnosti, kterým musela rodina čelit, vykresluje ale i charaktery jednotlivých postav a pokouší se rekonstruovat jejich myšlenky a pocity.
„Pracovala jsem pro mě dosud nevyzkoušenou metodou. Měla jsem k dispozici spoustu archivních materiálů, dopisy, fotky, recepty, staré obaly desek. Těmi jsem se probírala. V sobotu, když jsem měla čas na psaní, jsem si pak sedla, a to, co jsem napsala, jsem v neděli četla Dolores Baťové.“
„Ona mě opravovala, doplňovala, vzpomínala. Když nevěděla, tak jsme si některé drobnosti domyslely, tak, jak se asi mohly stát. U faktů jsme se ale striktně držela historických pramenů,“ dodává Markéta Pilátová.
Celý rozhovor i ukázky z knihy S Baťou v džungli můžete slyšet v Čajovně.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.