Přál bych si, aby se o venkově mluvilo víc, říká Jiří Hájíček, kterému právě vychází nový román Drak na polní cestě
Co všechno lze ještě prozkoumat při psaní o vztahu současného města a vesnice? A co ještě zůstalo nezachyceno?
„Téma mé nové knížky je hodně specifické. Je to takový fenomén posledních let, kdy se investiční společnosti snaží skupovat střední a menší zemědělské podniky. Zpočátku jsem na to šel trochu jako žurnalista přes nějaký důvěryhodný zdroj přímo z terénu. Ale když jsem pak psal text, tak vznikal román, protože jsem romanopisec a zajímá mě nejen to, co se konkrétně děje, ale také jaké to má dopady na život lidí, na vztahy a tak dále,“ přibližuje motivace k sepsání jeho nejnovějšího románu Drak na polní cestě Jiří Hájíček.
Jaké jsou hlavní dějové linky románu? A co chce autor zobrazit prostřednictvím hlavních postav knihy? Poslechněte si celý rozhovor s Jiřím Hájíčkem, který obsahuje i krátkou ukázku z knihy.
Související
-
Jiří Hájíček: V románech se snažím být úspornější. Učí mě tomu haiku
Mluví o sobě jako o jihočeském patriotovi, má rád hudbu i texty Vladimíra Mišíka a baví ho listovat starými vesnickými kronikami, které otiskují paměť doby.
-
BáSnění Jiřího Hájíčka
Spisovatel Jiří Hájíček, držitel ceny Magnesia Litera za romány Selský baroko a Rybí krev, představuje básně, které ho v poslední době i dávno před lety oslovily.
-
BáSnění Jiřího Hájíčka
Spisovatel Jiří Hájíček, držitel ceny Magnesia Litera za romány Selský baroko a Rybí krev, představuje básně, které ho v poslední době i dávno před lety oslovily.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.