Praha bývala lázeňským rájem. Dnes už se dá říct jen: všechna sláva, polní tráva
Nový vltavský cyklus nás zavádí do pražských lázní. Tedy – do bývalých pražských lázní. Ještě do 70. let minulého století se v mnohých mohli naparovat lázeňští šviháci, a dámy tu nacházely vítané zpestření svých životů, dnes však už po téhle slávě nezbylo nic. Jen chátrající objekty nebo prostory sloužící úplně jiným účelům.
Autoři seriálu Tomáš Pilát a Josef Vomáčka nás provázejí po místech, kde to žilo – jak společensky, tak i léčebně a sportovně. Nejstarší pražské lázně zakládal „král ledňáček“ Václav IV., takže jsme si tady mohli utužit tělo i ducha už od středověku. Další lázně rostly v naší metropoli jako houby po dešti, a díky vhodným prostorám je občas využívali i soudy či politici ke svým akcím. O tom všem je v cyklu řeč. A proč že se Václavovi IV. říkalo „král ledňáček“? Inu – ledňáček byl symbolem hygieny, a český král byl velkým propagátorem lázeňství. Mimochodem – pražské lázně po staletí sloužily i jako umývárny, protože velká část Pražanů měla byty bez koupelen, a tady mohla spojit očistu těla s očistou ducha.
Čtěte také
Postupně navštívíme místa, kde bývaly lázně u Juditina mostu, Svatováclavské lázně, Karlovy lázně, lázně na Klárově, Na Slupi, na Smíchově, na Žižkově, a v Holešovicích, a řeč bude i o na svou dobu supermoderních a komfortních lázních v paláci Koruna na pražském Václavském náměstí. Svého času slavná a oblíbená zařízení navštěvovali císaři i prezidenti, vědci, politici, herci a další umělci, a všichni tady žili v úžasné symbióze s „prostým lidem“. Naše série tak třeba prozrazuje, jak jsou dějiny Karlových lázní spojené s dějinami Divadla Na zábradlí. Kdeže ty doby jsou!
Vltavský cyklus připomene i architektonické zajímavosti objektů bývalých lázní, významné události s nimi spjaté a samozřejmě i další zajímavé hosty, kteří jimi prošli. Takže tedy prachovku do ruky, a vydejme se na zajímavé putování s cyklem Českého rozhlasu Vltava Zašlá sláva pražských lázní. Pojďme tuto slávu společně oprášit.
Související
-
Kdysi plné života a radosti, dnes jen zříceniny. Smutné konce pražských plováren na Vltavě
Vltavské břehy byly kdysi obsypány důmyslně vymyšlenými koupališti, z nichž mnohé pojaly přes tisíc návštěvníků a ozýval se odsud dětský smích.
-
Koupaliště na pražských potocích, rybnících a přehradách. Některá zanikla, jiná žijí dodnes
Nejen Vltava skýtala Pražanům možnost smočení v horkých dnech. Koupaliště a plovárny rostly i na jejích přítocích, potocích, rybnících a přehradních nádržích.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?