Kostka jako kulička. Muzeum literatury hledá cesty, jak se na Neumanna, Nerudu i Fielda dívat jinak

8. březen 2025

Muzeum literatury v Praze otevřelo 3 nové expozice. Jak proměnil anarchistu a dekandenta S. K. Neumanna pobyt v Bílovicích nad Svitavou v „lesního muže“? Které ze současných vynálezů předpověděl Jan Neruda ve svých fejetonech? A kdo vymyslel boha kanálů Lomikela?

Co o básníkovi prozrazuje svérázná kuličková dráha? Kdy vyměnil S. K. Neumann extravagantní klobouk za vyšívanou náprsenku? Jak si Jan Neruda představoval svět budoucnosti roku 1890? Proč v našem „futuristickém“ světě neumíme telefonem přenášet pachy a chutě, jak spisovatel ve své době doufal? A co ze současných technických vymožeností naopak předpověděl správně?

Kdo je „otec“ Boha kanálů Lomikela a proč se outsider outsiderů a zpěvák nonsensových rýmů T. R. Field vždycky tak trochu vymykal obvyklému literárnímu kontextu? To spolu s kurátory 3 nových sálů zasazených do stálé expozice „Rozečtený svět“ Muzea literatury Lukášem Prokopem, Ivanem Adamovičem a Jakubem Hauserem zjišťovala redaktorka Mozaiky Šárka Jančíková.

V příspěvcích zní úryvky z audiozáznamů v expozici Bílovice nad Svitavou 1915, z komentované prohlídky vedené průvodcem Louisem Velasquezem a průvodní slovo i hudba z krátkého filmu 1890 (hlas: Karel Dobrý, režie: Josef Kotalík, 2024) promítaného v sále s výstavou Na hraně zítřka, a také části zvukové stopy z výstavy Špatně jsem dopad.

Spustit audio

    Mohlo by vás zajímat

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.

    František Novotný, moderátor

    setkani_2100x1400.jpg

    Setkání s Karlem Čapkem

    Koupit

    Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.