Pozouny ze Segedinu. Maďarsko a tamní skladatelé a skladatelky střední a mladší generace

18. duben 2024

Maďarsko a tamní skladatelky a skladatelé střední a mladší generace. Co chystají, co se vydává a co se hraje? Odpovědi hledáme společně se skladatelem a čestným prezidentem maďarského svazu skladatelů, Máté Hollósem.

Nedávná smrt dirigenta a skladatele Pétera Eötvöse (* 2. ledna 1944, † 24. března 2024) zasáhla svět současné klasické hudby. Obzvláště silně jeho ztrátu pocítili v jeho rodném Maďarsku, kde žil a pravidelně působil. Pro mnoho mladých tamních skladatelů, mezi nimi Máté Balogha či Máté Bellu, plnil roli jedinečného mentora.

Rozprava o významu Eötvöse uvádí celý pořad, s Máté Hollósem poté probereme témata spojená s hudebními vydavatelstvími, festivaly či specializovanými ansámbly, které najdete jak v Budapešti, tak třeba v Segedínu. Největší prostor bude patřit skladbám od mladých tvůrců. Vedle Balogha a Bélly uslyšíte hudbu skladatelů Andráse Gábora Virágha, Pétera Zomboly a skladatelky Judit Varga, dlouhodobě žijící ve Vídni.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.