Ponurý příběh ze života přistěhovalců

8. srpen 2006

Kdysi oblíbené tajuplné zápletky kolem nelegálního obchodu s lidskými orgány (Šťastný to muž, Kandidáti života a smrti) se znovu vrátily v thrilleru Špína Londýna, jen navenek obohaceny módním přistěhovalectvím. Ve filmu se totiž prodej vlastní ledviny stává pro chudé emigranty z třetího světa často jediným východiskem z neřešitelné bídy i beznadějného postavení - a z jejich utrpení bohatnou dobře organizované gangy.

Pro režiséra Stephena Frearse to není první setkání se světem přistěhovalců - již před lety jim zasvětil Moji krásnou prádelničku. I nyní jsou téměř výhradními hrdiny ponurého příběhu, nahlížejícího do světa prostituce a "černých" zaměstnání, kde se uplatňuje jen převaha silnějšího, kde je zneužívána bezmoc a kde se požaduje jediné: nic nevidět, nic neslyšet, do ničeho nezasahovat. Když však africký přistěhovalec Okwe (Chiwetel Ejiofor), původní profesí lékař, jenž pracuje jako recepční kteréhosi pokoutního hotýlku, nalezne v jednom z pokojů záchod ucpaný lidským srdcem, je přece jen znepokojen a začíná na vlastní pěst pátrat, co podivného se vlastně v jeho okolí děje. Na policii se obrátit nemůže, protože v Anglii pobývá i pracuje načerno. Společně se svou platonicky obdivovanou přítelkyní, tureckou dívkou Senay (Andrey Tautouová, která vstoupila do diváckého povědomí především jako Amélie z Montmartru), postupně zjišťují pokoutně prováděná vyjmutí orgánů, na což dokonce pomýšlí i sama hrdinka jako na východisko z nouze.

Chiwetel Ejiofor v roli doktora Okweho

Scénárista Steve King hromadí jednu senzaci za druhou, aniž by se zatěžoval rozváděním jednotlivých motivů, načrtnutých jen liknavě a ledabyle. Upřednostňuje okamžitý účinek, jak hned na začátku dokládá notně obskurní nápad s ucpaným záchodem. Frears Kingův půdorys převzal, jen se jej pokusil vybavit větším rozmyslem pro zachycení reálií - potemnělých špeluněk, nemocniční pitevny, která také může posloužit jako útulek. Špínu Londýna můžeme pokládat za víceméně parazitující jak na přistěhovalecké tematice, tak na zlotřilém obchodování s lidskými orgány (které rozhodně smyšlené není, byť kvete zřejmě v jiných částech světa než právě v Anglii).

autor: Jan Jaroš
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.