Pocta Simoně Postlerové v kostele svatého Šimona a Judy. Divadlo na Vinohradech uvádí Terezku Lenky Lagronové
V roce 1925 byla svatořečena a roku 1997 prohlášena za učitelku církve. Ve stejném roce na sebe upozornila mladá autorka Lenka Lagronová hrou o jejím životě – Terezka. Lagronová se v ní opírá o životopisná data svaté Terezie z Lisieux, ale i deníkové záznamy a duchovní texty. Nastudování Radovana Lipuse je věnované letos zesnulé herečce Simoně Postlerové, která měla v inscenaci účinkovat.
Pražské Divadlo na Vinohradech uvádí Terezku v premiéře dnes večer, a to v kostele svatého Šimona a Judy.
Nad poselstvím svaté Terezie z Lisieux, jak ho umělecky ztvárnila Lenka Lagronová ve své hře Terezka, se zamýšlí režisér Radovan Lipus: „Myslím, že důležitá je právě ta její malá cesta, to umenšení se, to vědomí, že to není jenom v mých rukou, že se můžu spolehnout na někoho vyššího, na něco, co mě přesahuje, že se nemusím snažit všechno utrhnout sám a že víra není atletika ani hod kladivem.“ Pro Karolínu Knězů byla role Terezky zatěžkávací zkouškou: „Snažila jsem se na to jít přes nějakou energii a snažila si představit někoho, kdo se moc neliší od obyčejných lidí. Kdybych přemýšlela, jak zobrazit nějakou svatost nebo výjimečnost nebo i tu dětskost, tak si myslím, že se nedá k ničemu moc dopracovat… Snažila jsem se to spíš hledat v sobě, jaká já jsem byla jako dítě…“ Víc vám odkryje pohled do zákulisí, resp. tentokrát do sakristie.
Související
-
Bezbřehá imaginace 4 minuty před výbuchem. Národní divadlo zaplaví 100 songů
Na Nové scéně Národního divadla bude uvedeno drama Rolanda Schimmelpfenniga o teroristickém útoku v Madridu z roku 2004.
-
Kafka nás připravil na to, že se každý může probudit jako brouk. A co jako hrdina počítačové hry?
Co znamená Kafkova Proměna pro člověka 21. století? Na tuto otázku hledá odpovědi inscenace MDP v nastudování režiséra kyjevského Národního divadla Ivana Uryvského.
-
Všechno nejlepší, Oscare! 170 let od Wildova narození slavíme premiérou rozhlasové hry
Hra Wilde! vypráví příběh o zničující sebelásce, megalomanském pocitu výjimečnosti i o zneužívání slávy k uspokojení vlastních tužeb.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka