Plaisirs Illuminés

10. únor 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Plaisirs Illuminés

Nové album, jehož protagonisty jsou houslistka moldavského původu Patricia Kopatchinskaja a soubor Camerata Bern. Poslechněte si recenzi Petra Vebera.

(…) Vedle Sándora Veresse a Francisca Colla je třetím hlavním autorem desky Alberto Ginastera, argentinský tvůrce, který zemřel v roce 1983. Navazoval na jihoamerický folklór a hlásil se v evropské hudbě zejména ke Stravinskému a Bartókovi. K Bartókovi zejména proto, jak osobitě přetavil podněty z maďarské lidové hudby do svého vlastního imaginárního folklorismu. Ginasterovo Concerto per corde (Koncert pro smyčce z roku 1966) je verzí jeho o deset let staršího 2. smyčcového kvartetu. Je to hudba expresivnější, ale ještě víc nás asi zaujme, že je to hudba s mimořádně silným virtuózním nábojem, který Camerata Bern s Patricií Kopatchinskou předává naprosto famózním způsobem: Album (na kterém je také hudba Györgyho Kurtága a Györgyho Ligetiho, proslulých autorů 20. století, žáků Sándora Verésse a tedy v něčem i pokračovatelů Bély Bartóka) Ginasterova skladba zdobí. (…)

Nahrávka vyšla u labelu Alpha.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?