Pierre Carlet de Chamblain de Marivaux: Spor

17. srpen 2013
02553972.jpeg

Milostná komedie Spor začíná sázkou Knížete a Dvorní dámy, zda nevěru způsobují muži, či ženy. Rozhodnou se tedy uskutečnit zajímavý a ne zcela nevinný experiment.

Pierre Carlet de Chamblain de Marivaux byl osobitý souputník prvních francouzských osvícenců. Z jeho psychologicky laděných komedií o zákrutách a překvapeních v milostných vztazích je asi nejznámější „Hra lásky a náhody“, ve které komplikovaná zápletka postavená na řadě převleků vede k poznání skutečných citů zúčastněných postav.

Otázka hledání citové opravdovosti se objevuje i v komedii „Spor“, jejíž rozhlasovou podobu vám nabízíme. Rozhlasovou přitažlivost hry umocňuje autorův osobitý styl, nazývaný „marivaudage“, plný jemných konverzačních obratů a vtipu.


Osoby a obsazení: Hermiana (Růžena Merunková), kníže (Jan Hartl), Carisa (Stella Zázvorková), Mesrou (Josef Bek), Églé (Dagmar Veškrnová), Azor (Lukáš Hlavica), Adina (Taťána Fischerová) a Mesrin (Pavel Trávníček)

Autor: Pierre Carlet de Chamblain de MarivauxRežie: Jan FuchsPřeložila: Alena HájkováRozhlasová úprava: Aleš BergmanHudební improvizace: Rudolf Rokl

Natočeno v roce 1992.

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby